Czy wiesz, że...

W każdym domu niezbędny jest odkurzacz. Nawet jeśli zainwestowałaś w robota, to tradycyjny odkurzacz jest niezbędny przy pozbywaniu się pajęczyn, albo w sprzątaniu w zakamarkach za łóżkiem czy meblami. Odkurzacz musi więc znaleźć miejsce w Twojej szafie. Pytanie jaki wybrać, by odkurzanie było łatwe, a przede wszystkim skuteczne? Warto sprawdzić ranking odkurzaczy, ale poniżej też wymieniamy to, co jest najważniejsze aby podjąć dobrą decyzję jaki odkurzacz kupić.

Moc silnika i regulacja mocy ssania odkurzacza

Jeśli nie masz dywanów, a Twój odkurzacz musi się jedynie zmierzyć z gromadzącym się kurzem, bądź ewentualnie  z okruchami po śniadaniu, to moc silnika nie musi mieć dla Ciebie większego znaczenia. Nawet słabszy silnik (np. o mocy 500 W) świetnie poradzi sobie z takimi przeciwnościami.

Inaczej, jeśli odkurzacz wykorzystujesz do zadań specjalnych, np. do czyszczenia grubych dywanów, usunięcia resztek plasteliny czy jedzenia po obiedzie, to zdecydowanie zwróć uwagę także na moc ssania, czyli ilość zasysanych m3 powietrza na sekundę. Odkurzacze mogą mieć moc nawet 2200W i a ten parametr będzie niestety niski. Musisz też wziąć pod uwagę, że mocniejszy silnik odznacza się również wyższym zużyciem energii i głośniejszą pracą, więc nie zawsze się opłaca jak największa ilość watów. Aby porównać moc i funkcjonalność poszczególnych modeli, warto sprawdzić ranking odkurzaczy.

Odkurzacz z workiem czy bez?

Odkurzacze bezworkowe np. cyklonowe są zazwyczaj droższe w zakupie niż te workowe. Może jednak okazać się to dobrą inwestycją, ponieważ odkurzacze bezworkowe:

  • - charakteryzują się wyższą mocą ssącą, nawet przy niższej mocy silnika,
  • - są lepszym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ nie dochodzi do gromadzenia się alergenów w worku, a pojemnik ze śmieciami można usunąć od razu po każdym odkurzaniu,
  • - nie musisz kupować worków,
  • - odkurzacz nie traci mocy – co jest charakterystyczne dla odkurzaczy workowych, kiedy worek jest pełny.

Jakie końcówki ssące?

Przy odkurzaniu różnych zakamarków, sprzątaniu podłogi z sierści psa czy kota, a także usuwaniu kurzu np. z foteli, potrzebujesz właściwych końcówek ssących. Nowoczesne odkurzacze posiadają też specjalną szczotkę do odkurzania grubszych dywanów. To jest bardzo istotne przy wyborze odkurzacza. Właściwe końcówki nie tylko ułatwią Ci pracę, ale pozwolą uniknąć zniszczeń, np. na skórzanej kanapie. Zła końcówka może rysować i zdzierać materiał.

Jakie filtry do odkurzacza?

Każdy odkurzacz powinien być wyposażony w filtry, najlepiej wlotowy i wylotowy. Bardzo ważne jest, by odkurzacz był wyposażony w filtr Hepa- oczyszczający powietrze z wszelkich alergenów. Uwaga! Filtr należy regularnie wymieniać!