Czy wiesz, że...

Klimatyczne rzeszowskie kamienice są doceniane za duże pokoje i wysokie sufity. Niestety na zapleczu skrywają często ciemne, wąskie przedpokoje. Jaki kolor ścian pomoże rozjaśnić tego typu problematyczne wnętrze i o czym jeszcze warto pamiętać podczas urządzania korytarzy?

Przedpokoje to zazwyczaj pomieszczenia, w których brak okien. Nic dziwnego, że może być tam ciemno, co w połączeniu z niewielkim rozmiarem i podłużnym kształtem sprawia, że często jest tam ponuro i mało przytulnie. Na szczęście da się za pomocą dość prostych metod nieco poprawić proporcje i ogólny wygląd przedpokoju.

Zadbany przedpokój – kolory, które robią różnicę

Najszybciej odmienisz otoczenie, nakładając na ściany świeżą warstwę białej farby. Samo to sprawi, że wnętrze będzie o ton jaśniejsze i wyda się bardziej zadbane. Aby korytarz nie wydawał się długi i jednostajny, możesz też użyć mocnej barwy na jednej ze ścian. Poza kolorem ścian w przedpokoju pamiętaj też o odświeżeniu framug i otoczenia drzwi.

W domach w stylu angielskim korytarze są zazwyczaj wyłożone tapetą. W niewielkich pomieszczeniach lepiej nie stosować ciemnej, bogato zdobionej tapety. Zamiast tego wybierz jasne rolki i delikatne dekory, takie jak paski. To wyrówna proporcje.

Jakie farby do przedpokoju będą najlepsze?

Liczy się jednak nie tylko kolor ścian w przedpokoju, ale też rodzaj zastosowanej tam farby.

https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-pomieszczenia/Korytarz,-przedpokoj/c/b2c-korytarz-przedpokoj

Najczęstszym powodem, dla którego przedpokoje wyglądają na zaniedbane, jest zastosowana na ścianach zwykła, biała farba niskiej jakości. A przecież okolice drzwi wejściowych to miejsce, w którym na ścianach należy się spodziewać plam z błota czy wilgoci. Nic dziwnego, że nieumiejętnie użyta farba do przedpokoju już po paru miesiącach szarzeje. Zamiast tego zastosuj farbę łatwo zmywalną, która jest odporna na wodę.

Aby rozświetlić małe wnętrze, możesz zastosować farby z efektem strukturalnym. Dodatkowo zwielokrotnią one światło z lamp. Szukaj efektu brokatu, metalu czy perłowej powierzchni. Wybieraj jasne tony szampana i srebra. Ciemniejsze kolory w przedpokoju możesz zastosować na jednej ścianie, w towarzystwie neutralnej bieli.

Dodatki, które optycznie powiększą przedpokój

To może wydać się banalne, ale najlepiej przestrzeń powiększa lustro. Odbijające się w nim, zwielokrotnione ściany sprawiają, że sprawi ono wrażenie większego. W przedpokoju zazwyczaj jest mało miejsca na lustra wiszące, więc warto być kreatywnym i zastosować np.:

  • przeszkloną szafkę,
  • szklaną taflę na drzwiach,
  • lustrzane ozdoby, wieszaki,
  • lekką lampkę w odbijającym światło, transparentnym kloszu.

W cenie będą wszystkie elementy, które rzucają bliki i odbijają otoczenie. W ten sposób da się wydobyć lekkość z ponurego zakątka przy drzwiach wejściowych. Oczywiście do tego niezbędne jest odpowiednie oświetlenie. Szukaj nie tylko przejrzystych kloszy, ale też żarówek o jak największej jasności. Lepiej niech będą to silne punkty światła zamiast podświetlanych listew ukrytych pod szafkami czy we framugach. W ten sposób równomiernie rozświetlisz ciemny przedpokój.