Czy wiesz, że...

Na wystrój wnętrza duży wpływ ma to, w co zostało ono wyposażone, szczególnie meble. Jako że są to elementy, które wychodzą na pierwszy plan i nie sposób ich pominąć, należy dobrze zastanowić się nad ich wyborem. Na uwadze trzeba mieć zarówno kwestię estetyki, jak i funkcjonalności. Do produkcji mebli wykorzystuje się przeróżne materiały, charakteryzujące się konkretnymi parametrami. Fronty mebli mogą być nie tylko drewniane, ale też fornirowane, z płyty MDF, płyty laminowanej czy szklane. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, które trzeba mieć na uwadze podczas wizyty w sklepie meblowym.

Dobór frontów mebli - poznaj dostępne możliwości

Sklep z meblami ma nam obecnie wiele do zaoferowania – zarówno rozwiązania klasyczne, jak i te bardziej nowoczesne, w tym z wyższej półki cenowej i niskobudżetowe. Najdroższe są meble z frontami drewnianymi, które jednocześnie uważane są za te najbardziej szlachetne i trwałe. Prym od lat wiedzie dębina, ale do produkcji mebli drewnianych sięga się też po drewno bukowe, brzozowe, jaworowe, jesionowe czy olchowe. Z największymi kosztami trzeba liczyć się w przypadku frontów z drewna egzotycznego, które jednocześnie uznawane jest za najtrwalsze. Fronty drewniane są ponadczasowe, uniwersalne, pasują do każdej aranżacji. Przy zakupie należy dopytać pracownika sklepu o rodzaj zastosowanej powłoki ochronnej, jaką została pokryta powierzchnia mebla. Od tego w dużej mierze zależeć będzie trwałość produktu i okres jego żywotności.

Alternatywą dla frontów drewnianych są te fornirowane, czyli wykonane z płyty wiórowej lub MDF, po czym oklejone warstwą naturalnego drewna. Struktura drewna jest unikalna natomiast forniru powtarzalna. Za wadę tej okleiny uznaje się podatność na uszkodzenia mechaniczne ze względu na swoją miękkość. Świetną imitacją drewna jest lakierowana płyta MDF, odporna na działanie wyższych temperatur i wilgoci, ale podatna na zarysowania. Z kolei fronty z płyty MDF oklejone folią PCV mają dużą odporność na działanie wilgoci, ale dużo mniejszą na wysokie temperatury – powodują one odbarwianie i łuszczenie się materiału. Relatywnie tanie i trwałe są fronty z płyty laminowanej, bardzo odporne na działanie wysokich temperatur i wilgoci, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, mogące imitować naturalne drewno.

Artykuł powstał we współpracy z Meble Jarczak - Sklep z meblami