Z życia wzięte

Zastosowanie desek kompozytowych na tarasie to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Są wytrzymałe i bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego świetnie się sprawdzają. Wyglądają o wiele bardziej estetycznie niż płytki ceramiczne, a są tańsze i mniej wymagające niż lite drewno naturalne. Jakie deski kompozytowe wybrać, by taras był naprawdę trwały?

Dlaczego warto zainwestować w taras kompozytowy?

Tarasy z kompozytu drewna to bardzo dobre rozwiązanie, które przypadło do gustu zarówno miłośnikom nowoczesnych trendów, jak i naturalnych stylizacji. Przede wszystkim deska kompozytowa wygląda bardzo tradycyjnie – imituje lite drewno, ale przewyższa je pod wieloma względami.

Podobna do drewna deska kompozytowa jest o wiele bardziej wytrzymała. Co ważne, nie potrzebuje dodatkowej pielęgnacji czy impregnacji. Jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, niestraszna jej wysoka ani niska temperatura, deszcz, mróz czy zarysowania mechaniczne. Raczej nie powinna poddawać się promieniowaniu UV. Trudno znaleźć bardziej odpowiedni materiał na taras. Nie bez znaczenia jest także cena – tarasy kompozytowe są o wiele mniejszą inwestycją niż deski drewniane.

Tarasy kompozytowe – deski z PVC

Deski kompozytowe są wykonane z mączki drzewnej połączonej spoiwem. Może to być PVC lub polipropylen lub polietylen. Deski z PVC to idealne rozwiązanie na taras. W ich składzie znajduje się zaledwie 50% mączki drzewnej, dzięki czemu są mniej podatne na wilgoć. Nie chłoną jej, więc są mniej podatne na pęcznienie, pękanie i rozwarstwianie się pod wpływem zmiany temperatur.

Tarasy z kompozytu drewna z PVC są bardzo gładkie. Odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, nie mają żadnych zadr i drzazg, więc są bardzo bezpieczne. A jeśli jeszcze ich powierzchnia będzie ryflowana, staną się antypoślizgowe. Do tego wykazują dużą odporność na ogień i nadają się do recyklingu po demontażu. Więcej na temat tego rodzaju tarasów przeczytać można na https://ekoteak.pl/produkty-i-uslugi/tarasy-balkony-kompozytowe/.

Taras z kompozytu drewna z PP i HDPE

Taras kompozytowy z polipropylenu i polietylenu w swoim składzie mają nieco więcej mączki drzewnej – jej zawartość sięga 80%. Są tak samo atrakcyjne wizualnie jak deski PVC, ale niestety mogą być mniej trwałe. Nieco bardziej reagują na wilgoć, co oznacza po prostu mniejszą wytrzymałość. Są nieco bardziej kruche i mniej odporne na uszkodzenia.

Nie oznacza to jednak, że można je łatwo i szybko zniszczyć. Nadal są bardzo atrakcyjne, chociaż po kilku latach mogą nieco stracić na kolorze. Są także łatwopalne, a ich cena może być nieco niższa niż desek PVC.

Wybór desek kompozytowych na taras powinien zależeć od kilku czynników. Oczywiście koszt inwestycji jest ważny, ale warto wziąć pod uwagę także inne elementy, na przykład sposób wykonania czy miejsce, w którym będą położone. Na tarasie w pełnym słońcu lepiej wybrać materiał najwyższej jakości, by nie zniszczył się pod wpływem słońca. Zastosowanie trwałych desek to gwarancja, że taras z kompozytu drewna będzie piękny.