Zdrowie i Uroda

Nieraz możemy spotkać się z wątpliwościami u kobiet, które nie są pewne, czy ich wargi sromowe mają prawidłowy kształt. Wydaje się często, że jedynym problemem zbyt dużych lub niesymetrycznych warg sromowych jest sprawa estetyki. Rozwiązaniem jest jednak plastyka warg sromowych i zabieg labioplastyki.

Dlaczego konieczna jest plastyka warg sromowych?

Rzadko  mamy świadomość tego, że przy nieodpowiedniej anatomii warg sromowych, trudnością może być utrzymanie prawidłowej higieny intymnej, a nieraz może się to wiązać z większym bólem.  W tej sytuacji, jeśli nie wie się, jaka jest prawidłowa plastyka warg sromowych, warto dowiedzieć się więcej o zabiegach, które mogą pomóc na tym polu. Medycyna estetyczna proponuje kobietom przeprowadzenie zabiegu mającego na celu zmianę kształtu warg sromowych, dzięki czemu możliwe będzie polepszenie codziennego funkcjonowania pacjentki. Co jednak sprawia, że w ogóle dochodzi do zmiany kształtu i wyglądu miejsc intymnych? Zdaniem lekarzy istnieje kilka tego przyczyn:

 •         poród naturalny, w którego wyniku doszło do takiej zmiany,
 •         starzenie się, które wiąże się z zanikiem tkanki tłuszczowej w miejscach intymnych,
 •         menopauza,
 •       czynniki genetyczne, które sprawiają, że u danej osoby wargi sromowe charakteryzują się przerostem lub asymetrią.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z asymetrią warg sromowych lub ich przerostem (co zdarza się o wiele częściej niż ich zanik) wykonuje się zabieg labioplastyki.

Labioplastyka warg sromowych – na czym polega?

W sytuacji, kiedy wargi sromowe są asymetryczne bądź zbyt dużej, wskazane jest wykonanie zabiegu z zakresu plastyki warg sromowych.  W celu zmniejszenia i wymodelowania warg sromowych stosuje się zabieg labioplastyki. Polega ona na iniekcji własnej tkanki tłuszczowej, która pobrana została z odpowiednich rejonów ciała (np. ze ściany brzucha). Sam zabieg trwa około 90 minut. Przy braku komplikacji już tego samego dnia można wrócić do domu, a same szwy zdejmuje się zazwyczaj po tygodniu. Zabieg ten wymaga jednak przejścia pełnej regeneracji, co trwa od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie można już z powodzeniem powrócić do aktywności sportowej i seksualnej.  Zabieg labioplastyki warg sromowych jest bezpieczny, gdyż nad jego przebiegiem czuwają doświadczeni ginekolodzy. Co więcej, cięcia chirurgiczne są przeprowadzane z dala od wszelkich stref czuciowych, dzięki czemu nie ma obawy, że kobiety przestaną odczuwać pełną satysfakcję seksualną.

Przygotowanie do zabiegu labioplastyki

Podjęcie decyzji o przeprowadzeniu zabiegu mającego na celu zmianę kształtu warg sromowych powinno wiązać się z konsultacją z lekarzem. Wykonanie podstawowych badań jest absolutną podstawą przed przystąpieniem do zabiegu. Plastyka warg sromowych jest przeciwwskazana w sytuacji, kiedy kobieta:

 •         jest w ciąży,
 •         ma menstruację,
 • przechodzi chemioterapię – aktywna choroba nowotworowa stanowi istotne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu,
 •       ma choroby układowe tkanki tłuszczowej,
 •   ma opryszczkę lub HPV – każda czynna infekcja skóry sromu lub pochwy stanowi przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu.

O innych przeciwwskazaniach, jeśli jakieś się pojawią, powinien poinformować lekarz w ramach konsultacji i badania. Przed samym zabiegiem konieczne jest wydepilowanie miejsc intymnych.

Co po plastyce warg sromowych?

Po samym zabiegu labioplastyki warg sromowych przez pierwsze kilka dni odczuwać będzie można pieczenie i umiarkowany ból (będzie odczuwalny zwłaszcza w miejscu podania kwasu hialuronowego). Właśnie dlatego zaleca się zrezygnowanie ze współżycia, długiej jazdy samochodem oraz intensywnych treningów. Co więcej, może pojawić się krwiak. O czym jeszcze należy pamiętać?

 •   Częste prysznice – pomogą one złagodzić ból, a ich częste stosowanie jest niezwykle wskazane przy tego typu operacji,
 •   Prawidłowa higiena miejsc intymnych – w tym celu powinno nosić się miękkie wkładki higieniczne, a podczas brania prysznica należy stosować delikatne preparaty do higieny intymnej. Dzięki temu można będzie zapobiec otarciom i podrażnieniom.