Zdrowie

Kim jest ortodonta? Czym się zajmuje? Z jakim problemem można się do niego udać? Dowiedz się więcej na temat zawodu ortodonty i sprawdź, czy potrzebujesz jego pomocy.

Ortodonta – kto to?

Ortodonta to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych. Bardzo często kojarzony jest z lekarzem dla dzieci, obecnie jednak z jego pomocy mogą skorzystać również osoby dorosłe. Ortodoncja zajmuje się usuwaniem wszelkich nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Ortodonta dba o to, by uzyskać właściwe proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Eliminuje wady zgryzu i dąży do przywrócenia prawidłowych funkcji szczęki. Leczenie ortodontyczne odbywa się przy pomocy aparatu ortodontycznego – ruchomego bądź stałego.

Leczenie ortodontyczne

Czas trwania leczenia ortodontycznego uzależniony jest głównie od wady zgryzu. Poddając się jemu zyskuje się nie tylko piękne i równe zęby, ale przede wszystkim prawidłowy zgryz. Przekłada się to na profil twarzy, wygląd dziąseł, a także poprawną wymowę. Poprawny zgryz chroni zęby przed odkładaniem się kamienia nazębnego, a także parodontozą. Dzięki niemu napięcie mięśniowe znacznie się zmniejsza, a z nim znika również problem bruksizmu, czyli zgrzytania zębami.

Kiedy do ortodonty?

Z pomocy ortodonty mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Do ortodonty koniecznie należy wybrać się, gdy zauważy się nieprawidłowości w ustawieniu swojej szczęki. Do korygowania nadają się m.in.:

  • zgryzy otwarte – ustawienie szczęki, w której żeby dolne nie stykają się z dolnymi,
  • zgryzy głębokie – zęby górne zakrywają znaczną ilość zębów dolnych,
  • przodozgryzy – zęby dolne znajdują się przed zębami górnymi,
  • szparowatość – zęby są zbyt szeroko rozstawione w szczęce i pomiędzy nimi znajdują się tzw. „szpary”.

Skierowanie do ortodonty?

Aby udać się do ortodonty nie potrzeba żadnego skierowania. Jeżeli jednak Twoje dziecko ma poniżej 12. lat może skorzystać z pomocy lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że leczenie odbywa się wówczas jedynie przy użyciu aparatu ruchomego. Zdecydowanie bardziej kompleksowe badanie, jak i samo leczenie można uzyskać kontaktując się z lekarzem ortodontą prywatnie np. w klinice AllSmiles Dental w Lublińcu. Wówczas metoda leczenia zostaje idealnie dopasowana do wady zgryzu, co znacznie wpływa na skuteczność leczenia.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Decydując się na wizytę u ortodonty warto się do niej odpowiednio przygotować. Konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, gdyż korygowanie wad zgryzu jest możliwe tylko na zdrowym uzębieniu.

Pierwsza wizyta u ortodonty ma na celu szczegółowe zapoznanie się lekarza z wyglądem szczęki. W związku z tym na początku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, który jest uzupełniany o badanie jamy ustnej. Ortodonta zwraca uwagę nie tylko na ułożenie samych zębów, ale i ułożenie języka oraz napięcie mięśni. Lekarz zaleca również wykonanie zdjęcia RTG, które pozwoli na ocenę korzeni zębów.

Leczenie ortodontyczne można zacząć właściwie w każdym wieku. Najlepiej jednak, gdy zrobi się to jeszcze w wieku dziecięcym. Pozwoli to na uzyskanie znacznie lepszych i szybszych efektów, które utrzymają się przez długi czas.