Z życia wzięte

Zbliżająca się zima z reguły nie nastraja rodziców nazbyt pozytywnie. Wiąże się ona z kolejnymi zakupami, wśród których znajdziemy nie tylko kurtki czy kombinezony, ale także ciepłe ubranka, w których spokojnie może chodzić w pomieszczeniach, na przykład w przedszkolu. Poza tym zawsze w takich sytuacjach pojawia się dylemat: co ubrać dziecku pod kurtkę zimową, tak aby go nie przegrzać, a jednocześnie nie pozwolić na to, aby się przeziębiło? Otóż w kwestii porad odzieżowych dla maluchów istnieje kilka zasad, którymi warto kierować się zimą.

Czy ubierać dziecko „na cebulkę”?

Zapewne metodę ubierania „na cebulkę” większość rodziców zna jeszcze ze swojego dzieciństwa. Wielu osobom może kojarzyć się to z przesadą, aczkolwiek jest w tym nieco racji. Zakładanie dziecku kilku warstw, zwłaszcza kiedy wybiera się ono do szkoły czy do przedszkola, jest słusznym rozwiązaniem. Jednak należy pamiętać, że muszą być to warstwy, które łatwo jest zdjąć w razie konieczności, na przykład gdy w pomieszczeniu robi się zbyt gorąco. Z drugiej strony dobrze jest stosować się do zasady, aby maluchowi zakładać jedną warstwę więcej niż sobie.

Oczywiście, zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy ubieramy dziecku gruby zimowy sweter. Wówczas jeśli nie ma takiej potrzeby, nie powinniśmy zakładać dodatkowo kilka warstw, szczególnie gdy wychodzimy np. tylko na spacer i maluch nie będzie musiał zdejmować kurtki. Co to oznacza? Że ubiór „na cebulkę” jest dobrym rozwiązaniem, gdy okoliczności na to pozwalają.

cozalozycdzieckupodkurtkezimowapora2

Ubrania dziecięce w stylu Basic

Na podstawowe części garderoby zwykle mówi się „basic”, ponieważ są to ubrania bazowe, do których można dobierać resztę. Również w przypadku wybierania ciuchów na zimowy spacer czy wyjście do szkoły w ekstremalnie niskich temperaturach dobrze jest postawić na „bazowe” rzeczy. Wśród nich znajdziemy różnego rodzaju koszulki dla chłopców czy wygodne bluzeczki dla dziewcząt, ale także proste swetry czy zwykłe legginsy.

Do nich możemy dobrać tak naprawdę wszystko. Bez problemu założysz więc swojemu maluchowi koszulę na t-shirt, a także dobierzesz każdy element garderoby pod względem estetycznym. Proste koszulki dla dziewczynek sprawdzą się zarówno do spodni, jak i do spódniczek, a na wierzch, pod kurtkę możesz założyć dziecku jeszcze sweter, by nie zmarzło.

Pamiętaj, aby nie przegrzać dziecka

Z reguły jako rodzice najbardziej martwimy się tym, aby naszym pociechom było po prostu ciepło. Warto jednak pamiętać także o tym, że przegrzanie się jest równie niekorzystne co przemarznięcie. Jeśli dziecko jest za grubo ubrane i przez to się spoci, wówczas bardzo łatwo o przeziębienie. W związku z tym w ubieraniu malucha stawiaj raczej na zdrowy rozsądek, a o wielu tego typu kwestiach przeczytasz także w sklepie olalakids.pl, gdzie znajdziesz porady odnośnie odzieży dziecięcej.

Zimowe sporty – co założyć dziecku pod kurtkę?

Zima to nie tylko okres niskich temperatur i spędzania dni na kanapie. Dzieciaki uwielbiają tę porę roku z jednej przyczyny (no, może z dwóch, wliczając w to święta i prezenty) – śnieg. Na śniegu można bawić się na wszelkie możliwe sposoby. Zjeżdżanie na sankach, łyżwy, lepienie bałwana – to tylko niektóre z dziesiątek możliwości. Przydadzą Ci się też z pewnością rady z naszego artykułu o tym, jak ubrać dziecko na sanki. Poza tym pamiętaj o jednej złotej zasadzie: nie możesz pozwolić maluchowi przemoknąć. Stąd też wszelkie wierzchnie warstwy nie powinny przepuszczać wody.

Najlepiej jest ubrać dziecku kombinezon, choć oczywiście nie jest to tak łatwe w przypadku starszych pociech. Pod kurtką powinno znaleźć się kilka warstw, które będą izolować przed zimnem i wilgocią, w tym sweter lub wygodna bluza. Ciepłe skarpety i generalnie dobrej jakości bielizna dziecięca to podstawa, ale równie istotny jest dobrze przylegający do ciała t-shirt, bezwzględnie włożony w spodnie, by nie odsłaniać pleców malucha, chroniąc jego nerki.

Co pod kurtkę do szkoły lub przedszkola?

Tutaj odpowiedź jest prosta: wszystko to, co wygodne. W związku z tym sprawdzą się wszelkie spodnie, legginsy, a nawet sukienki. Ważne jest jedno – jeśli ubierasz cienkie rzeczy swojemu dziecku, zadbaj o to, aby pod spodem miało rajstopy lub kalesony, a także ogrzewające skarpetki. Na wierzch załóż mu sweter, który będzie mogło spokojnie zdjąć nawet bez pomocy nauczycielki.