Czy wiesz, że...

Zakład Mechaniczny Ursus w Warszawie zmechanizował polską wieś w XX wieku. Fabryka wypuściła na rynek mnóstwo ciągników rolniczych, które zastąpiły wysłużone konie w pracach polowych. Prawdziwą i żywą wciąż legendą jest na pewno model C-360, który wyprodukowany został w imponującej liczbie ponad 280 tysięcy sztuk. Jest to na pewno najpopularniejszy ciągnik w naszym kraju – można spotkać go niemal w każdej polskiej wsi.

Charakterystyka ciągnika Ursus C-360

Pierwsza generacja modelu C-360 była produkowana w latach 1974 – 1994. Wyposażony jest on w silnik o pojemności 3.1 l, który generuje 52 KM i pozwala rozpędzić ciągnik do około 25 km/h. Wysokoprężny motor chłodzony cieczą posiadał maksymalny moment obrotowy 190 Nm, który pozwalał nawet na cięższe prace w polu. Napęd przenoszony był na tylne koła przez manualną skrzynię biegów o 10 przełożeniach do przodu oraz 2 przełożeniach w tył. W Ursusie zastosowano standardowe sprzęgło cierne o dwóch stopniach oraz mechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego. Jeżeli chodzi o układ agregowania to dostępny był podnośnik hydrauliczny wyposażony w pompę o wydajności 12l/min oraz ciśnieniu pracy 120 bar oraz TUZ o udźwigu około 1200 kg.

W latach 2015 – 2017 firma Ursus produkowała drugą generację modelu C-360. Silnik w tym przypadku posiadał pojemność 3 l i moc 58 KM, co pozwalało rozpędzić ciągnik do około 30 km/h. Wysokoprężny silnik posiada turbodoładowanie, co pozwalało osiągnąć maksymalny moment obrotowy w wysokości 230 Nm. Napęd przenoszony jest na wszystkie cztery koła przez skrzynię biegów posiadającą 12 biegów do przodu oraz 12 biegów do tyłu. Zastosowano dwutarczowe sprzęgło oraz mechaniczną blokadę mechanizmu różnicowego. Podnośnik hydrauliczny wyposażony jest w pompę, która generowała wydajność na poziomie 35 l/min oraz posiada ciśnienie pracy 180 bar. TUZ posiada udźwig około 2600 kg.

Dlaczego model C-360 osiągnął tak wielki sukces?

Zdecydowanie większy sukces odniosła pierwsza generacja modelu C-360. Jest to przede wszystkim ciągnik o wszechstronnym zastosowaniu. Konstrukcja pasowała do współpracy z wieloma innymi maszynami rolniczymi takimi jak opryskiwacze, pługi oraz kombajny do ziemniaków. Posiadał on też nadzwyczajną wytrzymałość. W polskim gospodarstwie zazwyczaj była to jedyna maszyna rolnicza służąca do uprawy w polu tak więc był on używany niemal cały rok. Zdarzało się, że w ciągu kilku lat, Ursus C-360 nie wymagał żadnej poważnej naprawy. Każdy rolnik docenił też fakt, że ciągnik miał bardzo prostą budowę. Każdy, kto choć trochę zna się na mechanice pojazdowej jest w stanie wykonać przy nim większość napraw. Dodatkowym atutem jest fakt, że części zamienne można kupić w każdym sklepie rolniczym po bardzo atrakcyjnych cenach. Ostatnią i chyba najważniejszą kwestią jest cena. Ciągnik marki Ursus jest po prostu znacznie tańszy od swoich bardziej znanych konkurentów takich jak Massey Ferguson lub New Holland. Polski rolnik woli więc rodzimej produkcji sprzęt w lepszej cenie i dobrym dostępem do części.