Czy wiesz, że...

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie elementów stalowych przed korozją, niektóre z nich nawet stosowane są razem. W dzisiejszych czasach chyba każdy zwraca uwagę na jakość wykonania oraz oryginalność. Różnorodność jaką oferuje nam dzisiejszy rynek pozwala na wybranie odpowiedniego asortymentu dla siebie.

Wykończenie oraz zabezpieczenie produktu stanowi kluczową rolę w zakresie jego żywotności oraz jakości. Każdy stalowy element powinien być zabezpieczony przed korozją. Bezkonkurencyjne najlepszą metodą na zabezpieczenie elementów stalowych jest malowanie proszkowe.  Lakierując elementy nadajemy im docelowy wygląd oraz zabezpieczamy je przed czynnikami zewnętrznymi. Przed malowaniem detali należy je odpowiednio przygotować, wymagane jest piaskowanie, śrutowanie, bądź odpowiednie wyszlifowanie elementu, nieprawidłowy szlif będzie widoczny po wykonaniu obróbki, następnie elementy poddaje się odtłuszczeniu. W przypadku elementów aluminiowych bądź wcześniej poddanych cynkowaniu niezbędne jest wygrzanie elementów w celu wygazowania. Malowanie proszkowe nie jest procesem prostym. Na jakość składa się wiele czynników zewnętrznych, oraz doświadczenie. Usługę malowania należy powierzyć firmie, która posiada bogatą wiedzę na temat obróbki elementów stalowych.

  Malowanie proszkowe jest specyficznym rodzajem malowania, gdyż farba nie jest w stanie ciekłym, lecz stałym. Sproszkowana farba nakładana jest za pomocą specjalistycznego aplikatora, który wytwarza pole elektrostatyczne, dzięki któremu farba osiada na elemencie. Pole elektrostatyczne wytwarzane jest za pomocą bardzo wysokiego napięcia mierzonego w tysiącach volt [KV] Wytworzone pole między dyszą pistoletu malarskiego a uziemionym detalem sprawia, że cząsteczki farby proszkowej zostają przyciągane wprost na powierzchnie detalu. Ponadto dzięki wyżej wspomnianemu polu elektrostatycznemu element jest wprost otaczany przez cząsteczki farby.

Po prawidłowym nałożeniu farby wymagane jest jej utwardzenie poprzez temperaturę sięgającą nawet 200 stopni Celsjusza. Detale umieszczane są w specjalistycznym piecu, w którym temperatura rozłożona jest równomiernie, oraz spędzają tam średnio od 10 do 20 minut. Malowanie proszkowe pozwala uzyskać efekt połysku, matu, bądź struktury. Dzięki popularności metody dostępna jest ogromna ilość kolorów, w różnych konfiguracjach.

Zwykle konstrukcje stalowe malowane są tylko raz, a następnie oddawane do użytku, co nie oznacza, że jest to jedyne rozwiązanie stosowane podczas lakierowania proszkowego. Bardzo często, szczególnie w przypadku felg na powłokę farby nakładany jest lakier bezbarwny. Dzięki temu zabiegowi elementy zabezpieczone są dodatkowo przed czynnikami zewnętrznymi. Lakier bezbarwny nadkładany jest też bardzo często na stal surową. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy produkt wyglądający jak element nie poddany żadnej obróbce zabezpieczającej go przed rdzą, lecz jest od w stu procentach chroniony.

Malowanie proszkowe dodatkową warstwą często stosowane jest jako dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych zewnętrznych. W celu zapewnienia należytej trwałości elementy te powinny zostać zabezpieczone podwójnie. Popularną metodą zapewnienia ochrony jest cynkowanie elementów. Równie dobrą alternatywą jest malowanie proszkowe podkładem cynkowym, który również bardzo dobrze chroni elementy. Następnie na warstwę podkładu aplikuje się farbę o kolorze docelowym.

Malowanie nie stanowi tylko i wyłącznie funkcji ochrony przed korozją. Bardzo często maluje się elementy aluminiowe, w celu nadania odpowiedniego koloru.

Elementy ze stali nierdzewnej również nierzadko lakierowane są proszkowo bezbarwnie aby ochronić je przed zarysowaniami, oraz efektem odcisków palców, szczególnie widocznym na elementach z surowej stali nierdzewnej.

Elementy poddane malowaniu proszkowemu posiadają grubą warstwę farby, dzięki czemu cechuje bardzo duża odporność na rdzę, ponadto  jesteśmy w stanie uzyskać gładki bądź strukturalny efekt.

Efekt gładki jest jednym z najbardziej popularnych. Efekty strukturalne bardzo często występują w wielu kolorach, ponadto występują w różnych grubościach struktury.

 

Popularność tej metody sprawiła, że większość otaczających nas na co dzień metalowych produktów zostało poddane malowaniu proszkowemu.

 

Artykuł został przygotowany z pomocą firmy Elektron oferującą usługi w zakresie malowania proszkowego.