Zdrowie

Nieumiejętność radzenia sobie z przytłaczającymi emocjami ma nie tylko psychologiczne skutki, ale również prowadzi do pogorszenia się stanu zdrowia fizycznego. Częstym problemem wielu osób zmagających się z dużym stresem, stratą bliskiej osoby czy niską samooceną jest zajadanie emocji. W takim przypadku warto postawić na kompleksową pomoc psychologa i dietetyka.

Przyczyny zajadania emocji

Uzależnienia na ogół kojarzą się z alkoholem, papierosami lub narkotykami. Jednak od jedzenia też można się uzależnić. Doznając głębokiego stresu, mierząc się samotnie z przebytą traumą lub nie mogąc poradzić sobie z trwającym od dłuższego czasu przygnębieniem, człowiek chętnie sięga po środki, które sprawiają, że czuje się lepiej, a napięcie spowodowane różnymi przykrymi sytuacjami jest rozładowywane.

Nie ma jednej przyczyny zajadania emocji – może być ono spowodowane konkretną sytuacją lub być skutkiem długoletnich problemów, które z czasem zaczynają się nawarstwiać. Głód u osoby zajadającej emocje pojawia się znienacka i nie sposób go kontrolować. Jeśli od dłuższego czasu jedzeniem rekompensujesz sobie gorszy nastrój i nie wiesz, jak poradzić sobie z nałogiem, być może warto pomyśleć o wizycie u psychologa (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/). Wykwalifikowany specjalista pomoże Ci uporać się z traumą i stresem, dzięki czemu odzyskasz radość życia.

Jak zacząć walkę z nałogiem?

Podobnie jak w przypadku innych nałogów, najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z faktu, iż ma się problem. Zacznij od zauważenia, w jakich sytuacjach pojawia się niepohamowany głód. Nie jest on sporadyczną zachcianką, a zaraz po posiłku pojawia się poczucie winy – każdą tego typu sytuację zapisz. W ten sposób zyskasz świadomość, w jakich sytuacjach najczęściej zajadasz emocje.

Kolejnym krokiem jest skrupulatne planowanie posiłków. W tym może pomóc Ci dobry dietetyk (https://poradnia-harmonia.pl/dietetyk-warszawa/). Nie tylko weźmie pod uwagę Twoje problemy z zajadaniem emocji, ale dopasuje dietę do Twoich potrzeb. Mając odpowiednio dobraną dietę, podczas której będziesz jeść to, co chcesz, łatwiej będzie Ci trzymać się z daleka od nadprogramowej ilości jedzenia.

Osiągnięcie równowagi emocjonalnej we współczesnym świecie może sprawiać kłopoty. Codzienny pośpiech i stres mają wpływ na każdego. Nawet jeśli zajadanie emocji nie jest Twoim problemem, warto codziennie poświęcić chwilę na czynności, które sprawią Ci radość. Gorąca kąpiel, czytanie książki, słuchanie muzyki czy spacer pozwolą oderwać się na chwilę od rzeczywistości i wpłyną na dobre samopoczucie.