Czy wiesz, że...

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego inwestuje swój czas, pieniądze i cierpliwość w jego rozwój. Jednak warto wykorzystać ku temu bardzo prosty i skuteczny sposób, który nie wymaga dużego nakładu, a mianowicie – czytanie książek. Czytanie książek pozytywnie wpływa na rozwój malucha, pozwala mu zrozumieć otaczający go świat, a także zbudować silną więź z rodzicami.

Kiedy zacząć czytać bajki

Może się wydawać, że im dziecko starsze, tym więcej rozumie, jednak z czytaniem książek nie powinno się czekać. Im wcześniej rozpoczniesz tę przygodę, tym lepiej! Warto czytać już niemowlakowi, ponieważ czytanie doskonale stymuluje układ mowy. Co więcej, najmłodszym dedykowane są specjalne książeczki, które znajdziesz na przykład tutaj: https://livro.pl/ksiazki-dla-dzieci. Mogą one wydawać dźwięki lub mieć rozmaite faktury, dzięki czemu aktywnie wspierają rozwój wielu zmysłów.

Jakie książeczki wybrać

Wybierając odpowiednią książkę dla swojego maluszka, zwróć uwagę na ilustracje czy fabułę – warto sięgać po pozycje zawierające wartościowe historie o przyjaźni, miłości, tolerancji czy wdzięczności, by kształtować wrażliwość i odpowiednie wzorce zachowań już od najmłodszych lat. Poza tym, książki dla najmłodszych powinny być pełne przygód, humoru i ciekawych postaci czy niezwykłych wydarzeń – w tym przypadku świetna okaże się fantastyka (https://livro.pl/ksiazki/fantastyka.html). Wybierając książeczki, dopasuj je do potrzeb i wieku swojej pociechy. Te dla najmłodszych powinny mieć dużo wyrazistych obrazków i grube strony. Pamiętaj, że książki z biegiem lat nie tracą na wartości, sięgaj zarówno po nowe propozycje, jak i klasyczne perełki, które wiele lat temu były czytane również Tobie.

Czytanie dziecku – zalety

Czytanie dziecku to nie tylko umacnianie więzi z rodzicami czy rozwijanie zdolności językowych i komunikacyjnych, ale także pobudzanie wyobraźni czy rozwój empatii. Przenosząc się w wyimaginowany świat, maluch stara się zrozumieć emocje i relacje międzyludzkie, w ten sposób poznaje całą gamę uczuć i uczy się je nazywać oraz wyrażać. Książki często mają działanie terapeutyczne, losy bohaterów mogą być wskazówką jak postępować w problematycznych sytuacjach, a także poszerzają wiedzę. Czytanie książek dzieciom pobudza ciekawość, uczy logicznego myślenia oraz pomaga odróżniać dobro od zła. Ta prosta czynność powinna stać się codzienną rutyną.