Czy wiesz, że...

Książka Przychodów i Rozchodów to jedna z najpopularniejszych form rozliczania z fiskusem. Zazwyczaj korzysta z niej każdy przedsiębiorca na początku swojej działalności. Dzięki swojej prostocie, a także intuicyjności i przejrzystości, niektórzy przedsiębiorcy próbują nawet rozliczać się samemu. Większość jednak korzysta z pomocy biur rachunkowych. W jednym i drugim przypadku kluczowy jest odpowiedni program.

Książka Przychodów i Rozchodów – program dla przedsiębiorcy

Pytając przedsiębiorców o KPiR najczęściej można usłyszeć, że rozliczanie sprowadza się do zawożenia księgowej wszystkich dokumentów, a następnie czekania na informację o wysokości podatku. Dodajmy, że jeśli chodzi o dokumenty, to mowa o fakturach kosztowych i przychodowych. To na ich podstawie biuro rachunkowe wylicza należną zaliczkę miesięczną na podatek.

Bardzo często przedsiębiorca nie wie, z jakiego programu korzysta biuro rachunkowe, które go obsługuje. Tymczasem decydując, że podstawą naszego rozliczenia jest Książka Przychodów i Rozchodów, program z jakiego korzystamy np. do wystawiania faktur, może bardzo ułatwić komunikację z biurem, a także zaoszczędzić dużo czasu. Dzięki wspólnemu programowi generowanie faktur będzie dużo łatwiejsze, a także przyspieszy rozliczanie.

Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że biura rachunkowe korzystają z bardzo skomplikowanych narzędzi. Rzeczywiście patrząc na tradycyjne rozwiązania – nawet jeśli jest to prosta księgowość, czyli Książka Przychodów i Rozchodów – program do obsługi biura rachunkowego wymaga specjalnego przeszkolenia i wiedzy księgowej. Jednak na rynku pojawiła się nowa oferta.

Wielu księgowych nie ma wątpliwości, że w 2021 r. zmieni ona postrzeganie księgowości przez przedsiębiorców, tak jak kilka lat temu technologia zmieniła nasze podejście do bankowości. Dziś wizyty w oddziałach są sporadyczne. Większość spraw załatwiamy przez Internet. Te same możliwości daje KPiR online.

w66smnf3hw35vp1

KPiR online – jak prowadzić księgowość

Chodzi o rozwiązania, które wykorzystują nowe technologie. Dzięki nim księgowość staje się równie dostępna, jak wspomniana już bankowość internetowa. Zarówno biuro rachunkowe, jak i przedsiębiorca, mają nieograniczony dostęp do wszystkich funkcjonalności nowoczesnego narzędzia na każdym urządzeniu z dostępem do Internetu. Mogą więc pracować nie tylko na firmowym komputerze, ale także na laptopie, tablecie, a nawet na smartfonie. Dzięki temu niezależnie od tego czy są w biurze, czy np. na wakacjach, mogą wykonywać wszystkie niezbędne operacje.

Co więcej, wykorzystując te możliwości przedsiębiorca może wprowadzać do systemu faktury. Zamiast więc kilka razy w miesiącu jeździć do księgowej i zawozić kolejne dokumenty, wystarczy że wprowadzi je do programu.

Nowe technologie nie tylko w KPiR online

Co więcej, jeśli firma przedsiębiorcy rozrośnie się i będzie zmuszony zamienić KPiR na pełną księgowość, wówczas nowe technologie pozwolą mu to zrobić właściwie jednym kliknięciem. Możliwości jakie daje program do księgowości online są właściwie nieograniczone. Dlatego wielu księgowych nie ma żadnych wątpliwości, że w ciągu najbliższych miesięcy podejście do rozliczeń z fiskusem zmieni się, a tradycyjne programy zostaną zastąpione przez te wykorzystujące nowe technologie. Tym bardziej że zmiany takie wymusza również Ministerstwo Finansów. Wprowadzając kolejne rozwiązania wykorzystujące technologię online, niejako wskazuje ono kierunek rozwoju księgowości.

Przykładem oprogramowania, które już w 2020 r. zdobyło bardzo dużą popularność zarówno wśród biur rachunkowych, jaki przedsiębiorców, jest Taxomatic. To program księgowy oparty o technologię online i pozwalający na wykorzystanie wszystkich jej możliwości. Szczegóły można znaleźć na stronie www.taxomatic.pl.

nu5hag7Xd86g4gf