Z życia wzięte

Nie wystarczy tylko zainstalować drewnianych schodów. Żeby móc cieszyć się nimi przez długie lata musimy je także odpowiednio zabezpieczyć. W innym przypadku – spodziewać się będziemy mogli szybkiego ich zużycia. Jawi się więc przed nami pytanie – jaką formę zabezpieczenia wybrać? Mamy dwie możliwości do wyboru. Schody możemy polakierować, lub użyć olejowania. W tym artykule przyjrzymy się powyższym rozwiązaniom.

Czy zawsze musimy zabezpieczyć drewniane schody?

Nie zawsze musimy wykańczać schody samemu. Wykańczaniem naszych drewnianych schodów może zająć się przecież firma, której zleciliśmy ich wykonanie. W innym przypadku zamawiamy już odpowiednio zabezpieczone i wykończone elementy, z których sami składamy naszą konstrukcję. Można jeszcze zamówić surowe, niezabezpieczone części schodów, a następnie złożyć je samodzielnie.

1schody

Źródło: https://fabrykadrewnianychkonstrukcji.pl/

To ostatnie rozwiązanie wymagać jednak będzie od nas także samodzielnego wykończenia naszych drewnianych schodów – a do tego potrzebować będziemy odpowiedniego zestawu narzędzi, oraz minimum cierpliwości i dokładności.

Lakier na drewniane schody

Bardziej powszechnym rozwiązaniem jest lakierowanie swoich drewnianych schodów. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to wybierzmy dobrej jakości lakier, który dzięki swojej elastyczności, pozostaje na miejscu wraz z upływem czasu. Tanie lakiery zaś pękają na drewnie już po krótkim upływie czasu. Dzieje się tak zwłaszcza na dużych powierzchniach pracującego drewna. Dobrym, sprawdzonym rozwiązaniem są lakiery pracujące razem z drewnem pod wpływem zmian temperatury i wilgotności.

Największym minusem lakierowania drewnianych schodów jest jednak fakt łuszczenia się po pewnym  czasie nawet najlepszego preparatu. W efekcie przygotowanym trzeba być na lakierowanie schodów drewnianych – raz na parę lat.

wykonczeniedrewnianychschodow lakierowanieczyolejowanie2

Źródło: Pixabay

Plusy i minusy olejowania drewnianych schodów

Inną możliwością jest olejowanie naszych schodów drewnianych. Przeznaczone do tego preparaty zawierają w sobie żywice. Ta zaś wnika głęboko w drewno i bardzo je utwardza. Mało tego, powierzchnie, które zostały olejowane nabywają właściwości samozabliźnienia, co oznacza, że powstałe rysy z czasem zanikają same. Niestety olejowanie ma także swoje minusy. O ile lakierować schody drewniane powinno się raz na parę lat, tak w przypadku olejowania – będziemy musieli robić to przynajmniej raz w roku.

Podsumowanie

W świetle powyższych argumentów widzimy, że bardziej czasochłonnym sposobem na zabezpieczenie schodów jest ich olejowanie. Żeby wybór nie był za łatwy, trzeba także dodać, że w ten sposób zadbamy o drewno znacznie lepiej, niż lakierując je.