Z życia wzięte

Planujesz altanę ogrodową za domem, lub posiadasz już taki zestaw, ale brakuje mu stylu? To powszechny problem, gdy ograniczamy się wyłącznie do montażu tej budowli, zapominając o detalach kompozycyjnych. Jak się okazuje, za pomocą kilku prostych tricków altanka drewniana może zamienić się w stylowy letni salon, opowiedziała nam o tym architekt z serwisu ProduktyOgrodowe.pl – zapraszamy do lektury!

Altany ogrodowe – do ich planowania podejdź z pomysłem!

Odradzamy chaotyczne zakupy i urządzanie altany ogrodowej metodą na chybił trafił, na wiele się to zda. Zachęcamy do wzięcia w rękę kartki i ołówka, a następnie wyrysowania planu altany ogrodowej wraz z wymiarami, policzenie jej odległości od domu, źródła światła, ścieżki itp. Nawet taki odręczny plan pomoże nam odpowiedzieć na pytanie – jak zaprojektować altanę ogrodową w odniesieniu do moich potrzeb.

W drugiej kolejności zaplanujmy ogólną koncepcję – jaki styl powinna mieć altana drewniana w twoim ogrodzie? Czy architektura budynku i zieleni narzuca styl modern, a może rustykalny? Wolisz nowe, minimalistyczne ozdoby, a może dasz nowe życie zakurzonym bibelotom w garażu lub na strychu, urządzając altany ogrodowe w stylu hippy? Jeśli aranżacja altanki drewnianej zostanie połączona z odrobiną dobrej zabawy, to efekt na pewno ci się spodoba!

Altany ogrodowe – dwa filary każdej kompozycji

Jako architekt mam swoje dwa wybrane elementy, które uważam za solidne podstawy każdej dobrze zaprojektowanej altany ogrodowej. Pierwszą z nich jest oświetlenie. Altanki drewniane są budowlami, które doskonale sprawdzają się latem po zmroku, gdy powietrze jest lekkie i pachnące, aż chce się tam wypoczywać. Polecam więc zadbać o zasilanie, np. poprowadzić prąd z garażu, co umożliwi nam podłączenie lampionów, listew LED lub innych wybranych punktów oświetleniowych. Ważne by było to delikatne, mleczne światło, które wprowadzi intymną, relaksacyjną atmosferę. Osobiście mogę polecić także pylony na energię słoneczną, które świetnie pasują w bliskim sąsiedztwie altany ogrodowej.

altana poszerzona

altana romantica z dachem drewnianym

Drugim filarem każdej modnej kompozycji jest oczywiście zieleń. Altany ogrodowe ze sklepu ProduktyOgrodowe.pl potrafią zyskać wiele dzięki właściwym nasadzeniom roślin w bliskim sąsiedztwie (z reguły wewnątrz altany zmieścimy kilka niewielkich doniczek, więc trzeba zadbać o właściwe tło). Dla kompozycji sielskich, rustykalnych i w stylu country mogę polecić krzewy liściaste, w szczególności hortensje ogrodowe i bukietowe, które bujnie kwitną latem i zdumiewają kolorystyką. Świetnym uzupełnieniem są pomysłowe, wielokwiatowe rabaty oraz skalniaki. Nowoczesne altanki drewniane można natomiast przystroić bardziej minimalistycznie, wykorzystując trawy ozdobne.

Altany ogrodowe – subiektywne top 3 stylowego wyposażenia?

Jeśli mam stworzyć mój mały niezbędnik, czyli co powinna mieć na wyposażeniu dobrze zaprojektowana altana ogrodowa, postawię na: hamak, stolik kawowy i żaluzje drewniane. Hamak można zastąpić także wygodnym leżakiem, nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż chwilka relaksu w cieniu altany ogrodowej, np. z ulubioną książką lub drinkiem w dłoni. Stolik kawowy to ten bardziej praktyczny wybór – powinien być solidny i oprzeć się podmuchom wiatru, a jeśli odpowiednio go dobierzemy, bardzo podkreśli styl całej kompozycji. Żaluzje drewniane do altany ogrodowej pomogą natomiast odizolować się i stworzyć intymny, kameralny klimat wewnątrz.