Zdrowie

Olejki eteryczne wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z działaniem uspokajającym, relaksującym i wyciszającym. Kiedy jednak stają przed kwestią wyboru, właściwie nie wiedzą, po który olejek sięgnąć.

Różnorodne działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne stanowią podstawę aromaterapii. Warto jednak przypomnieć że ich działanie nie ogranicza się wyłącznie do relaksacji. Oczywiście sporo produktów pomaga wyciszyć się, uspokoić myśli, odprężyć i zrelaksować. Niemniej nie brakuje także olejków o zupełnie innym działaniu. Na przykład olejki cytrusowe słyną z działania pobudzającego i odświeżającego. Bardzo duża grupa olejków ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające, co sprawia, że terapia nimi świetnie sprawdza się przy różnego rodzaju infekcjach. Aromaterapia olejkiem eukaliptusowym, tymiankowym, 4 złodziei potrafi skutecznie zablokować rozwój infekcji, a co najmniej znacznie ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości. Za każdym razem olejek należy dobierać do konkretnych potrzeb. Nie ma olejku uniwersalnego, który sprawdziłby się w każdej sytuacji. To, co pomaga koleżance niekoniecznie musi być dobre dla ciebie. Dlatego za każdym razem warto dokładnie zapoznać się z poradami producenta i instrukcją stosowania. Pamiętać, że istnieją np. olejki gorące, które stosowane niezgodnie z zaleceniami mogą wywołać niepożądane konsekwencje.

Które olejki mają działanie relaksujące?

Jeśli stres i nerwy dają ci się we znaki, koniecznie wypróbuj olejki eteryczne o działaniu kojącym i relaksującym. Możesz je dodać do dyfuzora. Kilka kropli może zamienić kąpieli w wyjątkowe doznanie, które pomoże ci się odprężyć, uspokoić skołatane myśli. Koniecznie wypróbuj jeden z poniższych olejków, które stanowią nieocenioną pomoc dla wszystkie osób borykających się z problemem nadmiaru stresu, bezsennością, natłokiem myśli. Dobrze dobrane olejki koją swoim cudownym aromatem i tworzą relaksujący klimat.

Polecane olejki o działaniu relaksującym to:

  • olejek sandałowy – ma działanie harmonizujące, uspokajające, łagodzi napięcie psychiczne (możesz mieszać go np. z Ylang Ylang); świetnie sprawdza się przy medytacji, dodatkowo łagodzi bóle i napięcia mięśniowe, a przy tym ma zmysłowy zapach.
  • olejek lawendowy – działa odstresowująco, łagodzi ból mięśni, napięcia nerwowe, pomaga w zasypianiu.
  • olejek z rumianku rzymskiego – przynosi ukojenie, uspokaja, odpręża, pomaga na problemy ze snem (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych).
  • olejek z geranium różanego – świetnie sprawdza się na huśtawki nastrojów, możesz stosować, kiedy czujesz ciągły stres, drażliwość, niepokój; dobrze łączy się z olejkami cytrusowymi.
  • olejek z bergamotki – mniej znany, a wyjątkowo skuteczny, szczególnie w przypadku stanów lękowych, a nawet depresyjnych, przydatny jest wtedy, kiedy w Twoim życiu jest dużo skrajnych, wyczerpujących emocji.
  • olejek Palo Santo - zachęca do relaksu, uspokaja nerwy i wycisza umysłową plątaninę.