Zdrowie

Kaszel to jeden z najbardziej typowych objawów przeziębienia i grypy. Ustalenie przyczyny dolegliwości i podjęcie leczenia pozwoli uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. W aptekach dostępne są leki bez recepty, które można stosować bez konsultacji z lekarzem. Pojawia się tylko pytanie, jakie tabletki przeciwkaszlowe lub syrop na kaszel wybrać? Podpowiadamy!

Jaki lek na kaszel najlepiej się sprawdzi? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, z jakim jego rodzajem się zmagamy. Syrop czy tabletki na kaszel z apteki mogą zarówno  hamować (kaszel suchy), jak i wprost przeciwnie – stymulować do odkrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny (kaszel mokry).

Lek na kaszel a rodzaj kaszlu

Choć kaszel opisywać można w różnoraki sposób, to zasadniczo wyróżnia się dwa jego rodzaje: suchy (nieproduktywny) i mokry (produktywny). Jak rozpoznać każdy z nich?

Kaszel suchy

Przybiera postać krótkich kaszlnięć bez odkrztuszania. W jego przebiegu charakterystyczne jest uczucie drażnienia tchawicy, tak jakby głęboko w gardle coś nas łaskotało. Uczucie to sprawia, że mamy ataki duszącego kaszlu, który trudno jest opanować.

Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny. Najczęściej pojawia się na początku infekcji układu oddechowego, z czasem może przerodzić się w kaszel mokry. Towarzyszyć może także alergii, astmie czy niewydolności serca.

Kaszel mokry

Największy problem pacjentom zawsze sprawia odróżnienie kaszlu suchego od mokrego. W porównaniu z nieproduktywnym kaszlem suchym, kaszel mokry jest kaszlem produktywnym. Podczas kasłania odkrztuszamy wydzielinę. Wydzielina ta jest gęsta i przybiera białą lub żółtą barwę. Jej obecność świadczy o toczącej się w organizmie infekcji.

Kaszel mokry ma dla organizmu pozytywne znaczenie, gdyż dzięki niemu z dróg oddechowych usuwana jest powstała w trakcie procesu zapalnego wydzielina, a razem z nią chorobotwórcze drobnoustroje. Zatem, zamiast hamować dolegliwość, powinno się podjąć działania ułatwiające odkrztuszanie.

Lek na kaszel – jaki wybrać?

Lekarstwo powinno się dobrać adekwatnie do rodzaju kaszlu. W przypadku, gdy nie wiemy, jaki preparat kupić, najlepiej zapytać o radę w tej kwestii farmaceutę, opisując dolegliwość, jaka nam doskwiera.

Lek na kaszel suchy

Przy kaszlu suchym powinno się stosować lek przeciwkaszlowy, który ma za zadanie hamować ten męczący odruch. Jeśli dolegliwość pojawiła się na skutek dopiero rozwijającej się w organizmie infekcji, po kilku dniach z dużym prawdopodobieństwem samoistnie przekształci się w kaszel mokry. Zanim to się jednak stanie, można sięgnąć po lek na kaszel suchy, który cały ten proces usprawni i przyspieszy.

Lek na kaszel mokry

Jedno jest pewne – nie powinno się go tłumić. W jego przebiegu najlepiej sprawdzą się preparaty ułatwiające odkrztuszanie i łagodzące. Dobrym przykładem takiego leku jest syrop Deflegmin dla dorosłych lub Deflegmin Junior dla dzieci , które stymulują oczyszczanie dróg oddechowych. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować leków hamujących odruch – mogłoby to przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

O czym pamiętać, przyjmując syrop na kaszel?

Każdy lek na kaszel, a jest nim również syrop, należy przyjmować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się w dołączonej do opakowania ulotce. Ponadto powinno się przestrzegać zasad ustalonych przez lekarza. Oprócz tego trzeba pamiętać, że:

  • syrop na kaszel mokry ma wykrztuśne działanie, dlatego nie powinno się go przyjmować na noc (najpóźniej o godz. 18) – w przeciwnym razie kaszel zaburzy spokojny sen,
  • syropu nie powinno się popijać żadnym płynem, nawet wodą,
  • po zażyciu syropu należy umyć zęby, gdyż zawarty w jego składzie cukier może przyczynić się do rozwoju próchnicy,
  • gdy do opakowania syropu nie została dołączona miarka, można przyjąć, że łyżeczka do herbaty mieści ok. 5 ml preparatu, a łyżka stołowa 10 ml.

Stosowanie się do zaleceń producenta i przedstawionych wyżej zasad umożliwi szybszy powrót do zdrowia.