Zdrowie

Na Twoim nosie i policzkach ciągle zauważasz niewielkie, ale uciążliwe czarne kropki? To najprawdopodobniej zaskórniki, pierwszy z objawów trądziku zaskórnikowego. Choroba ta stanowi bardzo powszechny problem wśród wielu osób, nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Na uporczywe i trudne do usunięcia zaskórniki narzekają przede wszystkim kobiety, a w szczególności te, które są posiadaczkami cery tłustej. Jakie są przyczyny trądziku zaskórnikowego u dorosłych i jak się go pozbyć?

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to charakterystyczny objaw tłustej cery. Powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych nadmiarem sebum, a dokładniej masą łojowo-rogową. Zaskórniki występują także wśród osób, których skóra posiada wyraźne tendencje do nadmiernej keratynizacji (rogowacenia) naskórka. 

Zaskórniki najczęściej występują na obszarach twarzy, w szczególności na nosie, brodzie oraz czole, a czasami także na policzkach. Oprócz tego zaskórniki mogą pojawić się na dekolcie i plecach. Zaskórniki to nie tylko problem estetyczny. Ten rodzaj wykwitów bardzo łatwo ulega bakteryjnemu nadkażeniu, co prowadzi do powstawania stanu zapalnego oraz ropnych krost. Zaskórniki możemy podzielić na:

  • otwarte (ang. blackheads), potocznie nazywane wągrami, posiadają ciemne zabarwienie wskutek utleniania się keratyny w martwych komórkach naskórka;
  • zamknięte – masa łojowa zbiera się pod skórą, ujścia gruczołów łojowych są niewidoczne. Są wyczuwalne pod palcami jako nierówności skóry, wyglądem przypominają drobne białe kropki.

Trądzik zaskórnikowy – objawy i przyczyny

Możemy wyróżnić kilka rodzajów trądziku pospolitego, jak np. trądzik krostkowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy czy skupiony. Trądzik zaskórnikowy stanowi jego najłagodniejszą odmianę. Najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania ze względu na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych, jednak często pojawia się także u osób dorosłych.

 

W przypadku trądziku zaskórnikowego na twarzy nie pojawiają się bolące grudki czy zmiany ropne, mimo to w jego przypadku można doświadczyć:

  • silnego łojotoku, szczególnie w okolicach strefy T;
  • uczucia mocno zanieczyszczonej skóry;
  • dużej ilości wągrów zarówno na twarzy, jak i plecach, ramionach czy klatce piersiowej.

Nasilenie objawów trądziku zaskórnikowego może zostać zaostrzone przez nieodpowiednią dietę (w szczególności produkty z dużą ilością cukrów prostych, mleka, składników przetworzonych), stres, a także zanieczyszczenia środowiska.

Sposoby na trądzik zaskórnikowy

Pozbycie się zaskórników jest jak najbardziej możliwe, jednak będzie wymagać od nas cierpliwości, a także świadomej pielęgnacji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kosmetyki, z których korzystaliśmy do tej pory. Warto zrezygnować z tych o ciężkich i bardzo oleistych substancjach – mogą one zatykać pory, a także kosmetyków, które mogą zwiększać łojotok (zawierających SLS-y i alkohol).

W leczeniu trądziku zaskórnikowego warto sięgać po łagodne, delikatnie myjące żele lub pianki. Należy pamiętać również o regularnym peelingu, który przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka.