Zdrowie

Z telemedycyną większość pacjentów miała już kontakt i to nie raz. Szczególnie w ostatnim roku, kiedy w wyniku pandemii zostały narzucone liczne ograniczenia, telemedycyna stała się powszechnie stosowaną metodą kontaktu lekarza z pacjentem. Warto jednak zwrócić uwagę, że telemedycyna to nie tylko telefoniczne konsultacje, ale wiele rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach.

Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna obejmuje świadczenia medyczne, które są wykonywane na odległość z wykorzystaniem łącza internetowego, telefonu lub komputera oraz różnych urządzeń diagnostycznych. Na zachodzie jest obecna od połowy XX wieku, jednak w Polsce stała się popularna w ostatnim roku, z powodu panującej na świecie pandemii koronawirusa. Przychodnie zaczęły oferować telekonsultacje, by ograniczyć ilość pacjentów w placówce, aby nie dochodziło do przenoszenia się patogenu. Warto jednak zaznaczyć, że telemedycyna to nie tylko konsultacje telefoniczne z lekarzem pierwszego kontaktu.

Zastosowanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak aparaty EKG przekazujące dane do aplikacji, glukometry, spirometry, czy pulsoksymetry umożliwiają wykonywanie wielu badań samodzielnie lub z pomocą kogoś bliskiego w domu. Uzyskane wyniki lekarz może analizować na bieżąco i podejmować decyzję o kolejnych krokach leczenia.

Z jakich usług można korzystać dzięki telemedycynie?

Najczęściej spotykaną usługą telemedyczną są konsultacje z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą odbywające się online, lub telefonicznie. Podczas rozmowy lekarz zbiera dokładny wywiad dotyczący sytuacji zdrowotnej oraz objawów chorobowych. Zależnie od stanu pacjenta, może albo zalecić wizytę, by dokonać dalszej diagnostyki lub też ustala konkretne leczenie.

Obecnie specjalistyczne oprogramowanie medyczne dla przychodni i gabinetów lekarskich posiada dodatkowe funkcje ułatwiające przeprowadzenie teleporady. Dodatkowo pozwala na szybkie i wygodne wystawienie e-recepty, e-skierowania oraz e-ZLA.

To jednak nie wszystko. Usługi telemedyczne obejmują między innymi:

  • telemonitoring – to monitorowanie funkcji życiowych za pomocą specjalnych urządzeń, u pacjenta przebywającego w domu;
  • telerehabilitację – kontynuacja, wybranych ćwiczeń rehabilitacyjnych pod nadzorem fizjoterapeuty;
  • teleradiologię – opracowywanie opisów badań obrazowych;
  • teleopiekę – czyli opieka zdalna nad pajetami przewlekle chorymi lub starszymi będącymi w domu.

Wykorzystanie telemedycyny w ratownictwie medycznym

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, telemedycyna staje się również niezwykle ważnym narzędziem w ratownictwie medycznym. Opiera się na teleinformatycznym systemie łączności, który pozwala na przesyłanie danych diagnostycznych w sytuacjach kryzysowych oraz wypadkach. Ma na celu przed szpitalną ocenę stanu zdrowia pacjenta na podstawie przekazywanych danych. System telemedycyny ratunkowej jest podzielony na dwa komponenty:

- specjalistyczny monitor-defibrylator z możliwością przesyłania danych;

- Medyczną Stacje Odbiorczą (MSO) – posiadającą wysokiej klasy oprogramowanie umożliwiające odbiór danych w wysokiej rozdzielczości oraz ich archiwizację.

Podczas wypadków i sytuacji kryzysowych badania wykonane przez ratowników medycznych podczas akcji ratunkowej są przekazywane natychmiast do MSO. Lekarz znajdujący się w pracowni hemodynamicznej, w której odbiera wszystkie dane, dokonuje ich szybkiej analizy, a następnie przekazuje wytyczne dotyczące dalszą ścieżkę postępowania z pacjentem. Dodatkowo szpital może przygotowywać się do przyjęcia pacjentów w ciężkim stanie.

Telemedycyna – wady i zalety

Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Choć czasem można spotkać się z krytyką ze strony pacjentów dotyczącą teleporad, warto jednak podkreślić, że rozwiązanie to zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście nie zastąpi tradycyjnych wizyt w placówkach medycznych, jednak warto sprawdzić, jakie możliwości daje zastosowanie telemedycyny.

Po pierwsze pozwala zaoszczędzić czas, szczególnie jeśli konsultowana jest kontynuacja leczenia, lub potrzebne jest skierowanie na specjalistyczne badania.

Po drugie osobom, które mieszkają w małych miejscowościach i mają utrudniony dostęp do specjalistów, ułatwią kontakt i dają możliwość omówienia problemów zdrowotnych.

Kolejna kwestia to możliwość dokonania przez radiologa opisów wyników obrazowych, będąc również poza placówką medyczną.

Zastosowanie rozwiązań telemedycznych to również wygodna opcja dla pacjentów przewlekle chorych oraz starszych, które muszą codziennie przyjmować leki. W takiej sytuacji wystarczy jeden telefon, by otrzymać e-receptę na potrzebne farmaceutyki.

Telemedycyna również ułatwia dostęp do danych i wyników samym pacjentom.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystko można zdiagnozować na odległość, przez telefon lub podczas wideorozmowy. Bezpośrednio kontakt lekarza z pacjentem, podczas którego dokona on dokładnych oględzin pacjenta i osłucha, jest nadal jednym z najważniejszych elementów w procesie leczenia i diagnostyki.

Dzięki oprogramowaniu medycznemu dla przychodni i gabinetów lekarskich telemedycyna staję się jednak coraz bardziej popularna. Zobacz, jak aplikacje medyczne rozwijają tę dziedzinę medycyny tak jak https://medchart.pl/oprogramowanie.