Czy wiesz, że...

Dla większości z nas energia słoneczna wydaje się być skomplikowaną koncepcją do zrozumienia. Pomysł, że możemy wytwarzać energię elektryczną ze światła słonecznego, jest całkiem fajną rzeczą, ale zrozumienie, jak to działa i różne komponenty składające się na system energii słonecznej, to coś innego. Falownik jest jednym z najważniejszych elementem systemu energii słonecznej.

Co właściwie robi falownik?

Falownik jest tak naprawdę mózgiem całego systemu do pobierania energii słonecznej. W najprostszej postaci, falownik konwertuje prąd stały na prąd przemienny. Prąd stały, to ładunek elektryczny, który płynie tylko w jednym kierunku. Z drugiej strony prąd przemienny to ładunek elektryczny, który okresowo zmienia swój kierunek. Napięcie w obwodach prądu przemiennego również okresowo ulega odwróceniu, ponieważ prąd zmienia kierunek. Energia ta wykorzystywana jest na przykład: w przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych, jak i w domach.

Funkcje prądu stałego i zmiennego

Większość domów jest podłączona do prądu zmiennego, ale wiele naszych urządzeń korzysta z prądu stałego, takich jak telewizory z płaskim ekranem, telefony komórkowe, wentylatory sufitowe, systemy alarmowe, telefony itp. Zasilanie prądem zmiennym może być wytwarzane za pomocą alternatora. AC występuje również w różnych formach fal, takich jak fala sinusoidalna, fala kwadratowa i rzadziej fala trójkątna. Jednak prąd przemienny, który znajdujemy w naszych domach, to fala sinusoidalna.

Dlaczego falownik jest potrzebny fotowoltaice?

Falownik fotowoltaiczny jest bramą między systemem fotowoltaicznym (PV) a odbiorcą energii. W swojej najbardziej podstawowej funkcji falownik przetwarza prąd stały na prąd przemienny. Niezależnie od tego, czy system fotowoltaiczny jest systemem 5 kW, czy instalacją użyteczności publicznej 5 MW. Falowniki fotowoltaiczne rozwinęły się technologicznie przez lata. Nie tylko konwertują prąd stały na prąd przemienny, ale zapewniają również inne funkcje, takie jak zapewnienie działania systemu na optymalnym poziomie wydajności. Odbywa się to poprzez świadczenie usług, takich jak monitorowanie danych, zaawansowane sterowanie narzędziami, aplikacje i inżynieria projektowania systemów.

W przypadku, gdy coś pójdzie nie tak z Twoim systemem zasilania energią słoneczną, poprzez system monitorowania falownika powinieneś być w stanie wykryć, że coś jest wadliwe.

Dowiedz się więcej: FALOWNIK JAKI WYBRAĆ?