Zdrowie

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej – tak brzmi pełna nazwa dolegliwości potocznie nazywanej „łokciem tenisisty„ Choroba ta wcale nie dotyczy jedynie zawodowych sportowców. Choć kłujący ból występujący w obrębie łokcia bywa dolegliwy, należy pamiętać, że łokieć tenisisty można dość łatwo i skutecznie wyleczyć. Podejrzenia wystąpienia dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Mając jednoznaczną diagnozę, można rozpocząć leczenie. W dalszej części artykułu znajdziesz pięć najczęściej stosowanych metod leczenia „łokcia tenisisty”, które przynoszą widoczne rezultaty i przyspieszają powrót do pełnej sprawności.

Łokieć tenisisty – jak leczyć?

Leczenie zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Poszczególne etapy leczenia w większości przypadków różnią się pod względem długości lub stosowanymi metodami. U części pacjentów nie obejdzie się bez ingerencji chirurgicznej. Operację polegającą na oczyszczeniu ze zwapnień zdegenerowanej tkanki w okolicy nadkłykcia wykonuje się jednak dopiero wtedy, gdy pozostałe metody leczenia zawiodą.

Wypoczynek i odciążanie kończyny

Główną przyczyną łokcia tenisisty jest częste wykonywanie powtarzalnych kombinacji ruchowych - w pierwszej kolejności trzeba zatem wyeliminować źródło bólu i powstrzymać się od robienia określonych czynności. Lekarz podczas wizyty z pewnością zaleci dużo wypoczynku i odciążanie kończyny. Jeśli ból w łokciu pojawił się na skutek wykonywanej pracy, prawdopodobnie niezbędne będzie skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego aby dać ręce odpocząć. Wypoczynek ma na celu regenerację uszkodzonych tkanek.

Leczenie farmakologiczne

Czasem ból łokcia jest tak silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Wtedy nawet wykonywanie codziennych czynności sprawia ogromną trudność. Pomocne w takiej sytuacji są środki do stosowania miejscowego takie jak maści, żele i spray’e o przeciwzapalnym i przeciwbólowym działaniu. Likwidują obrzęk i przynoszą natychmiastowe ukojenie, łagodząc dolegliwości bólowe. Gdy lekarz uzna to za zasadne, może dodatkowo zalecić przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych.

Terapia u fizjoterapeuty

 Standardem jest skierowanie przez ortopedę pacjenta uskarżającego się na „łokieć tenisisty” na rehabilitację, której celem jest rozluźnienie nadmiernie napiętych tkanek oraz wzmocnienie mięśni. Fizjoterapeuta z kolei pokaże, jakie ćwiczenia na ból łokcia wykonywać, dodatkowo udzieli rad i wskazówek dotyczących częstotliwości ich powtarzania czy prawidłowej techniki.

Pozytywnie na proces gojenia i regeneracji wpływa także fizykoterapia. Polecane zabiegi na łokieć tenisisty to:

  • oddziaływanie polem magnetycznym,
  • stosowanie ultradźwięków,
  • laseroterapia,
  • krioterapia,
  • jonoforeza.

W przewlekłych stanach pozytywne rezultaty może przynieść również fala uderzeniowa (EWST).

Plastrowanie bolesnego miejsca

Kolejną metodą, która pomaga leczyć łokieć tenisisty”, jest taping. Polega ona na oklejaniu obolałych miejsc specjalnymi plastrami. Na rynku dostępne są dwa rodzaje plastrów: elastyczne i nieelastyczne. Zadaniem pierwszych jest przede wszystkim łagodzić dolegliwości bólowe i niwelować obrzęk, ale także polepszać funkcjonowanie mięśni. Z kolei plastry nieelastyczne pełnią funkcję stabilizującą. Oklejaniem łokcia powinien się zająć fizjoterapeuta, który posiada doświadczenie w tym zakresie.

Ortezy i stabilizatory łokcia

Oprócz odciążania kończyny, stosowania środków farmakologicznych i poddawania się zabiegom fizykalnym można dodatkowo zaopatrzyć się w specjalny stabilizator, który zabezpieczy rękę i zmniejszy prawdopodobieństwo pogłębienia skali uszkodzeń. Ortezy stosuje się zarówno w celach ochronnych, jak i profilaktycznych. O pomoc w zakresie doboru stabilizatora poprosić można rehabilitanta lub pracownika sklepu medycznego.