Odżywianie

Nasiona chia to ziarenka pozyskiwane z owoców szałwii hiszpańskiej. Jest to ciepłolubna roślina zielna osiągająca w naturalnym klimacie do 1 m wysokości. Do wzrostu potrzebuje specyficznych warunków, takich jak sucha gleba, duże nasłonecznienie i regularne podlewanie. Wbrew nazwie, nie wywodzi się z półwyspu Iberyjskiego, ale z terenów Ameryki Środkowej. Obecnie uprawia się ją jednak w wielu krajach, takich jak Hiszpania, Meksyk czy Gwatemala. Roślina ceniona jest za jadalne maleńkie nasionka zawarte w jej owocach. Stanowią one prawdziwą skarbnicę wielu cennych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy, sole mineralne, antyoksydanty czy błonnik pokarmowy. Zawierają również duże ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Nasiona chia – egzotyczne superfood

Nasiona chia zaliczane są do superfood. Mianem tym określa się grupę produktów spożywczych, które cechują się udowodnionym naukowo prozdrowotnym wpływem na nasz organizm. Włączenie ich do swojej diety wiąże się z wieloma korzystnymi aspektami. Maleńkie nasiona chia mogą wpłynąć na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Ceni się je między innymi za pozytywny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową, układ krążenie oraz przewód pokarmowy. Warto zwrócić na nie uwagę również podczas diety odchudzającej oraz przy stosowaniu diety bezmięsnej.

Nasiona chia – źródło roślinnego białka

Nasiona chia zawierają aż 14% białka. Są to pełnowartościowe i stosunkowo dobrze przyswajane proteiny. Warto mieć to na uwadze i uwzględnić te maleńkie ziarenka w diecie, szczególnie jeśli na co dzień rezygnujemy z mięsa.

Nasiona chia stanowią ponadto bogate źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych. Zawierają szczególnie dużo kwasów omega-3. Składnik ten jest niezwykle ważny dla zachowania prawidłowego funkcjonowania układu krążenia oraz odpowiedniego stanu skóry.

rzeszowska24.pl1

Nasiona chia – błonnik pokarmowy na dobre trawienie

Nasiona chia stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego. 100 g tych małych nasionek to ponad 30 g tego cennego składnika. Błonnik pokarmowy to nic innego, jak węglowodany, które nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka. Wydawać by się zatem mogło, że są one bezwartościowe. Nic bardziej mylnego. Błonnik pokarmowy wpływa stymulująco na pracę jelit. Usprawnia trawienie i przesuwanie treści pokarmowej. Spowalnia wchłanianie cukrów prostych z pożywienia, przez co zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy we krwi. Ponadto chłonie bardzo duże ilości wody, dzięki czemu pęcznieje w żołądku i zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Jakby tego było mało, błonnik pokarmowy stanowi również pokarm dla naszej naturalnej mikroflory i wspiera jej prawidłowy rozwój.

rzeszowska24.pl2

Nasiona chia a odchudzanie

Nasiona chia stanowią bardzo wartościowy składnik diety podczas odchudzania. Są bardzo sycące. Porcja 28 g (dwie łyżki stołowe) wraz z ulubionymi dodatkami może stanowić pełnowartościowy posiłek, który zaspokoi głód na kilka godzin. Jednocześnie dostarcza niecałe 140 kcal. To znacznie mniej niż klasyczne śniadanie, takie jak pełnoziarnista bułka, czy nawet porcja owsianki. Białko oraz błonnik pokarmowy zawarte w chia dodatkowo zwiększają uczucie sytości poposiłkowej.

Nasiona chia stanowią doskonałe źródło wielu składników mineralnych i witamin. Już 28 g produktu może dostarczyć znaczących ilości fosforu, magnezu, manganu, wapnia, niacyny i ryboflawiny. Takie bogactwo składników odżywczych ułatwi dobre zbilansowanie diety i zapobiegnie niedoborom, które mogą pojawiać się w przypadku jadłospisów o niskiej kaloryczności.

Nasiona chia na mocne kości

Nasiona chia to prawdziwa skarbnica wapnia. 28 g produktu dostarcza aż 177 mg tego składnika mineralnego. Jako, że dzienne zapotrzebowanie na wapń to 800-1000 mg, jedna porcja chia zaspokaja aż 20% GDA.

Wapń stanowi składnik mineralny absolutnie niezbędny dla prawidłowej budowy kości. Istotna jest jednak nie tylko sama jego ilość w diecie, ale również stosunek do spożytego fosforu. Niestety ten drugi jest znacznie łatwiej wchłaniany w przewodzie pokarmowym i przyswajany przez organizm. Prowadzi to do dużych dysproporcji, a w konsekwencji do zaburzeń w prawidłowej przebudowie kości. Nasiona chia zawierają bardzo duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia. Z tego powodu ich regularne spożywanie może bardzo korzystnie wpłynąć na gospodarkę wapniowo-fosforanową naszego organizmu.

rzeszowska24.pl4

Nasiona chia – podsumowanie

Nasiona chia to meksykańskie ziarenka, które zawierają wiele cennych składników odżywczych. Mogą stanowić doskonałe źródło energii. Zaspokajają głód na długo i pozwalają zapobiegać niedoborom witamin i składników mineralnych. Ponadto zawierają antyoksydanty, które mogą spowolnić procesy starzenia się organizmu. Są łatwe w przygotowaniu i stanowią bazę do wielu ciekawych deserów. Warto zwrócić na nie uwagę niezależnie od tego, czy na co dzień wybieramy dietę tradycyjną, wegetariańską czy redukcyjną. Nasiona chia sprawdzą się świetnie w każdym przypadku!