Czy wiesz, że...

Pandemia Covid-19 zmieniła oblicze psychoterapii. Nawet najbardziej ortodosksyjni psychoterapueci przekonali się do pracy online. Środowisko psychoterapeutyczne z zaskoczeniem przyznało, że taka forma pracy dobrze działa! Jak przygotować się do psychoterapii online?

Znajdź dobrego psychoterapeutę

To ważne, aby Twój psychoterapeuta miał odpowiednie wykształcenie i przygotowanie. Jeżeli trudno Ci zweryfikować doświadczenie psychoterapeuty, poszukaj go przez większe serwisy skupiające dobrych psychoterapeutów np. trzymsie.pl.

Sprawdź łącze internetowe

Nie pozwól, aby problemy techniczne utrudniły Ci skorzystanie z psychoterapii. Znajdź miejsce ze stabilnym i szybkim internetem. Dobrym pomysłem jest trzymanie pod ręką telefonu żeby na wypadek awarii Twojej sieci domowej udostępnić sobie zapasowy internet.

Zadbaj o intymność

To bardzo ważne abyś czuł się w pełni swobodnie w trakcie spotkania. Jeżeli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami: poproś ich, aby na ten czas przeszli się na spacer czy poszli do sklepu. Dla nich to tylko 50 minut poza domem, dla Ciebie to zupełnie inny komfort rozmowy.

Czy będzie Ci wygodnie?

Kiedy przychodzisz do gabinetu to terapeuta dba o to, aby Twój fotel był wygodny. W terapii online pomyśl o tym sam. Połóż laptopa na stole lub w innym stabilnym miejscu. Spotkanie terapeutyczne trwa 50 minut, to ważne aby było Ci w tym czasie możliwie wygodnie.

O czym chcesz opowiedzieć?

Niezależnie od formuły spotkania: to będzie Twoja psychoterapia. Pomyśl dlaczego zdecydowałeś się na terapię. Co chciałbyś uzyskać na terapii? Jak terapeuta może Ci pomóc? Podziel się z terapeutą tymi myślami: to na pewno pomoże Wam sformułować plan terapii.

Rozwój terapii online jest wybawieniem w dobie koronawirusa. Świat online pozwala utrzymywać stałość terapii niezależnie od kwarantanny, lockdownu czy zachorowania. Tym bardziej, że kolejne obostrzenia obciążają nasze zdrowie psychiczne.

Dzięki temu też do psychoterapii zyskały dostęp osoby żyjące poza dużymi ośrodkami miejskimi, w których skorzystanie z terapii gabinetowej jest utrudnione.