Zdrowie

Wiele substancji wpływa na potencję u mężczyzn. Badaniom w tym zakresie poświęcona jest ogromna liczba publikacji. Warto scharakteryzować negatywne skutki tych substancji, o których prawie wszyscy słyszeli, a wielu miało nawet z nimi kontakt. Mowa o zwykłych środkach tzw. substancjach psychotropowych - tj. substancje wpływające na psychikę. Przede wszystkim są to alkohol, nikotyna i narkotyki.

Wpływ alkoholu na potencję

W małych dawkach działa pobudzająco na centralny układ nerwowy mężczyzny i jest nieszkodliwy, ale w większych sieje spustoszenie w całym organizmie. W związku z tym nadużywanie alkoholu staje się głównym czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń erekcji u mężczyzn. Głównym powodem nieprawidłowej erekcji na tle spożywania alkoholu jest zaburzenie funkcji wątroby, a w rezultacie naruszenie wymiany męskich hormonów, od których zależy normalna funkcja seksualna. Między innymi w stanie odurzenia wrażliwość dotykowa jest przytępiona, w wyniku, czego pojawiają się problemy z początkiem wytrysku aż do jego całkowitego braku.

Wpływ nikotyny na zdrowie seksualne mężczyzn

Główna szkodliwa substancja zawarta jest we wdychanym dymie tytoniowym. Głównym patologicznym efektem nikotyny jest utrzymujący się skurcz (zwężenie) naczyń, w tym tych, które dostarczają krew do prącia. Ponadto ustalono, że nikotyna przyczynia się do pojawienia się miażdżycy - niebezpiecznej choroby, która prowadzi do zwiększonej kruchości i zablokowania naczyń krwionośnych. Najczęściej naczynia serca i mózgu cierpią przez miażdżycę. W rezultacie mężczyzna może doświadczyć zawału mięśnia sercowego lub udaru, które same w sobie uniemożliwiają normalne życie seksualne. Ale dość często dochodzi do zwężenia lub całkowitego zablokowania naczyń prącia, w tym przypadku u mężczyzna rozwija się uporczywa impotencja.

Wpływ środków odurzających na potencję

Dziś jest to główny problem zdrowotny krajów uprzemysłowionych na świecie. Niestety nie ominął też Polski. Kłopot w tym, że ilość stosowanych narkotyków jest bardzo duża i nie sposób powiedzieć o działaniu każdego z nich. Osobliwością ich wpływu na potencję jest to, że nie oddziałują one bezpośrednio na mechanizmy erekcji. Ich działanie rozwija się przy regularnym stosowaniu na tle rozwoju powikłań uzależnienia. Powszechnym mechanizmem powstawania impotencji podczas ich zażywania jest rozwój depresji, która pojawia się podczas przerwy w przyjmowaniu środków odurzających, gdy dana osoba jest już uzależniona.

Najczęściej lekarze mają do czynienia ze stosowaniem narkotyków bez iniekcji, (które dostają się do organizmu nie w wyniku wstrzyknięcia, ale w wyniku inhalacji, połknięcia lub palenia). W tej grupie główne miejsce zajmuje haszysz, kokaina, amfetaminy, LSD (dietyloamid kwasu lizergowego). Przyjmowanie tych środków odurzających prowadzi do toksycznej polineuropatii - niebezpiecznej choroby układu nerwowego, w wyniku, której włókna nerwowe ludzkiego organizmu zaczynają obumierać.To, oprócz innych niebezpiecznych powikłań, prowadzi do zaburzeń erekcji z powodu niedomagania unerwienia prącia.

W przypadku narkotyków iniekcyjnych (heroina, morfina itp.) charakterystyczny jest również rozwój toksycznej polineuropatii, ale oprócz tego istnieje zagrożenie rozwojem specyficznych powikłań związanych z ogromnym ryzykiem zakażenia, na które narażają się narkomani. Najczęstszą infekcją, na którą narażony jest każdy uzależniony od zastrzyków, nie jest AIDS, jak wielu ludzi myśli, (choć jest to oczywiście najgroźniejsza infekcja), ale wirusowe zapalenie wątroby. W wyniku wirusowego zapalenia wątroby dochodzi do bardzo ciężkich zaburzeń czynności wątroby, które prowadzą do impotencji.

Wpływ niektórych leków na zdrowie seksualne mężczyzn

Oczywiście rozwój zaburzeń erekcji jest bardzo rzadkim skutkiem ubocznym podczas przyjmowania leków i z reguły dysfunkcje erekcji ustępują po ich odstawieniu. Niemniej jednak trzeba wiedzieć o tych, które mogą powodować takie komplikacje. Jak już wiadomo, problemem numer jeden dla zdrowia pozostaje problem leczenia chorób serca i układu naczyniowego. Pod wieloma względami sukces w rozwiązaniu tego problemu został osiągnięty dzięki pojawieniu się nowych, wysoce skutecznych leków, które z powodzeniem zwalczają takie problemy, jak nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, choroba wieńcowa itp. Jednak wiele leków nasercowych charakteryzuje się negatywnym wpływem na potencję. Ze względu na to, że leki te są używane przez dużą liczbę mężczyzn, którzy mają problemy z wysokim ciśnieniem krwi i wysokim poziomem cholesterolu.

Najpierw nieselektywne beta-blokery, które skutecznie pomagają przy nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach rytmu serca i chorobie wieńcowej. Leki są stosowane od dawna, ale ostatnio zebrano dowody, że przy długotrwałym stosowaniu u mężczyzn występuje taki efekt uboczny jak zwłóknienie ciał jamistych. Stan ten charakteryzuje się zmniejszeniem elastyczności ścian naczyń ciał jamistych prącia, w wyniku, czego wypełnienie ciał jamistych i wystąpienie erekcji jest znacznie utrudnione. W ciężkich postaciach zwłóknienia ciał jamistych prącia wskazana jest operacja.

Kolejne to leki obniżające stężenie lipidów (inhibitory reduktazy HMG-CoA), które mogą również prowadzić do rozwoju zwłóknienia ciał jamistych prącia. Jednak na tle długotrwałego stosowania, rozwija się włóknienie jamiste. Bardzo często zaburzenia erekcji występują podczas przyjmowania leków przeciwpsychotycznych tzn. stosowanych w praktyce psychiatrów. Długotrwałe ich stosowanie może powodować zmiany w ośrodkach motorycznych mózgu i prowadzić do rozwoju parkinsonizmu - stanu, który z kolei prowadzi do zaburzeń erekcji.

Niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia, również mają negatywny wpływ na potencję. Substancje te działają na zakończenia nerwowe i w efekcie mogą powodować zaburzenia erekcji. Na szczęście te leki są dziś rzadko używane. I inna kategoria leków to leki stosowane w leczeniu wrzodów żołądka z grupy blokerów receptorów histaminowych H2. Środki przeciwwrzodowe, długotrwale przyjmowane prowadzą do zmiany w wymianie męskich hormonów w organizmie, a w konsekwencji do impotencji.

Autorem wpisu jest pracownik serwisu https://viagra.edu.pl