Zdrowie

Potówki są zmianami skórnymi, które objawiają się w postaci małych, swędzących krostek, które pojawiają się na całym ciele, niezależnie od wieku (często pojawiają się u noworodków i niemowlaków) w efekcie przegrzania się ciała. Pojawiają się w skupiskach, zazwyczaj w takich miejscach jak twarz, kark, plecach, brzuch, a także pachwinach oraz na stopach, dłoniach i klatce piersiowej. Ich powstanie nie potrzebuje zbyt wiele czasu, na szczęście można je w dosyć prosty sposób pozbyć. W jaki sposób najlepiej pozbyć sie potówek, tak by nie pojawiały się ponownie. Czy warto wykonać testy diagnostyczne skóry?

Przyczyny powstawania potówek

Na powstawanie potówek składa się wiele czynników, między innymi zła pielęgnacja skóry, przegrzanie organizmu lub nadmierne pocenie się. Przez wytwarzanie dużej ilości potu gruczoły są zwiększone i zapychają się, a płyn nie może wydostać się na zewnątrz, przez co zostaje pod wierzchnią warstwą skóry. U małych dzieci sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, ponieważ nie mają one jeszcze w pełni wykształconych gruczołów potowych, z tego powodu u niemowlaków i dzieci potówki pojawiają się zdecydowanie częściej. Jak wyglądają potówki? Pojawiają się one zależnie od przyczyny ich powstania co ma wpływ na ich wygląd. Wyróżniamy potówki:

  • potówki zwykłe - to te, które występują najczęściej. Wyglądają jak jasne, małe pęcherzyki i pojawiają się kiedy przewód potowy gruczołów potowych zostaje zamknięty w tym przypadku w warstwie rogowej naskórka;
  • potówki czerwone - są to krostki o charakterze zapalnym. Tego typu potówki pojawiają się, kiedy przewód potowy zostaje zamknięty w dolnych warstwach naskórka i właśnie stąd bierze się zaczerwienienie, dlatego też skóra jest podrażniona i swędzi.

Co głównie przyczynia się do powstawania potówek? Przyczyn powstania potówek może być wiele i w dużej mierze nakładają się na siebie. Niektóre z potówek pojawiają się tylko i wyłącznie okresowo, np. podczas lata, kiedy temperatura i wilgotność otoczenia jest wysoka, niektóre pojawiają się przewlekle ( przy różnego rodzaju zmianach hormonalnych). W tego typu przypadkach, kiedy zauważy się u siebie problem z pojawiającymi się non stop potówkami, warto jest wykonać testy diagnostyczne. Co przede wszystkim przyczynia się do powstawania potówek?

  • zbyt wysoka temperatura i duża wilgotność otoczenia - takie pogody szczególnie sprzyjają dużym zmianom skórnym.
  • nadmierne pocenie się - powoduje je nadmiar stresu, aktywność fizyczna oraz otyłość.
  • zbyt obcisły lub niezbyt przewiewny strój - ciasne ubrania, które są wykonane z nieodpowiednich materiałów prowadzą do zmian skórnych.
  • zła pielęgnacja skóry - przyczynia się ona, gdy stosujemy zbyt tłuste kosmetyki, które zapychają gruczoły potowe.
  • nieodpowiednia higiena ciała - niedokładne mycie noworodków, a szczególnie wrażliwych miejsc na potówki, takich jak pachwiny, pośladki, a także twarz.
  • zmiany hormonalne - pojawiają się szczególnie w okresie menopauzy lub w przypadku chorób związanych z problemami tarczycy oraz nowotworami.

Zauważasz u siebie ciągle pojawiające się potówki? Może to oznaka tego, że coś dzieje się z Twoim organizmem i warto jest wykonać odpowiednie badanie medyczne.

02 polmed 02

Wejdź na tę stronę i odnajdź odpowiednie centrum medyczne, której wykonuje testy diagnostyczne https://polmed.pl/wybierz-pakiet-indywidualny/badania.

Skuteczne sposoby na potówki

Leczenie potówek, to przede wszystkim wykluczenie czynnika, który powoduje ich powstawanie. Zmiany skórne przestaną powstawać, gdy konkretny czynnik zostanie wyeliminowany. Przede wszystkim należy zapewnić skórze odpowiedni dostęp do powietrza oraz przyhamować proces pocenia. W sytuacji, kiedy potówki ciągle się pojawiają należy podjąć konkretne kroki. Jeśli potówki przyjmują niepokojący wygląd lub pojawiają się cyklicznie należy reagować i udać się do dermatologa, bądź pediatry, który zadba o to, by przepisać nam odpowiednie maści na stany zapalne skóry. Dbając o naszą skórę przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by stosować odpowiednie dermo-kosmetyki przeznaczone do naszego rodzaju skóry, a także stosowali się do zasad higieny i pamiętali o tym by dbać o odpowiednią wagę ciała, a także nie przebywali zbyt długo na słońcu.