Z życia wzięte

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój robotyki w produkcji. Przed wejściem Przemysłu 4.0 automatyzacja była już jednym z powszechnie stosowanych środków produkcji. Sektory o wysokim zapotrzebowaniu, takie jak przemysł motoryzacyjny, wdrażają tego typu technologie od wielu lat.

Automatyka przemysłowa nie tylko przekształciła procesy produkcyjne, ale także zmieniła sposób w jaki firmy monitorują swoje kluczowe wskaźniki. To właśnie dzięki synergii z robotyką wiele firm produkcyjnych jest w stanie sprostać najbardziej złożonym wymaganiom setek nisz konsumenckich.

Obszary zastosowań robotyki stają się coraz szersze, generując nowe możliwości dla firm. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób robotyka stworzyła nową formę produkcji i jakie są jej najczęstsze zastosowania.

Nowy sposób produkcji


Dzięki przyspieszonemu rozwojowi nowych rozwiązań w zakresie automatyzacji, przemysł ma dziś nowy sposób produkcji. Robotyka w produkcji to maszyny o przemysłowej sile i roboty współpracujące, które tworzą inteligentną synergię z ludźmi. Taka integracja w środowisku produkcyjnym umożliwia opracowanie znacznie bardziej wydajnych rozwiązań w liniach produkcyjnych. Nie chodzi tylko o to, aby produkować więcej, ale robić to lepiej i ze znaczną redukcją błędów. Robotyka w produkcji przenika do wielu gałęzi przemysłu o różnych obrotach i rozmiarach. Jednymi z pionierów automatyki przemysłowej w Polsce są ludzie z https://www.apautomatyka.pl/ którzy od lat wprowadzają na nasz rynek najlepsze rozwiązania technologiczne. 

Ta zaawansowana produkcja oferuje:

Lepsze zarządzanie zasobami: dzięki znacznym oszczędnościom kosztów, zasobów i czasu produkcji. Dzięki robotom można nie tylko produkować 24/7, ale także obniża się odsetek błędów i przestojów.
Adaptacyjność: zautomatyzowane maszyny są skalowalne, co pozwala na ich przeprogramowanie w zależności od zapotrzebowania i potrzeb produkcyjnych.

Najczęstsze zastosowania robotyki

Chociaż robotyka wciąż się rozwija, do tej pory w przemyśle często stosuje się następujące automatyzacje (wszystkie w koordynacji z zasobami ludzkimi):

Powtarzające się cykle.

Jest to prawdopodobnie najczęściej używana funkcja, ponieważ dotyczy zadań, które są fizycznie wymagające dla pracowników i operatorów. Stosuje się je szczególnie do przenoszenia materiałów lub ciężkich elementów.

Produkcje betonowe

Jeśli masz do czynienia z konkretnym projektem, roboty są idealne do wykonywania wielu zadań w tym samym czasie.

Współpraca

Roboty stworzone do współpracy z ludźmi są projektowane tak, aby łączyć zadania. Robot przejmuje jedną część pracy, podczas gdy człowiek przejmuje inną lub koncentruje się na nadzorowaniu maszyny. To właśnie w tej dziedzinie robotyka odnotuje największy wzrost w nadchodzących latach.