Czy wiesz, że...

Git jest bardzo przydatnym narzędziem, a także bardzo popularnym. Jest bardzo silnym i pomocnym narzędziem, bez którego żaden programista nie wyobraża sobie swojej codziennej pracy. Wielu programistów śmieje się, że takie narzędzie przydałoby im się na różnych płaszczyznach życia. WordPress wprowadził coś takiego jak wersje, co dla wielu niewtajemniczonych jest właśnie czymś takim - git jest czymś takim. Czym jest Git? Jak wygląda praca z nim i czemu jest tak wartościowy?

Czym jest Git?

Git to narzędzie dla programisty, które jest systemem kontroli. Służy ono do śledzenia kolejnych zmian w kodzie oraz zapisuje poszczególne wersje. Dzięki temu narzędziu prawie nic nie ginie. Dlatego tak chwali sobie go nauka programowania. Git pozwala nam na to, by otworzyć historię, zobaczyć jak zmieniał się kod i mieć wgląd do tego, że ktoś inny go np. zmienił. Git śledzi również zmiany w plikach graficznych. Jest to narzędzie, które jest bardzo popularne wśród programistów i grafików. Dokonując różnych zmian w kodzie, idąc dalej i widząc, że nic się nie udaje i nie idzie w tą stronę, w którą chcieliśmy, to bez problemu możemy wszystko cofnąć.

Dodatkowym atutem są gałęzie (branche), które dają możliwość równocześnie rozwijać kod aplikacji zaczynając od tego samego punktu. Przykładem jest to, że np. kilku pracujących programistów robi coś równocześnie na swoich branchach, które są poza branchem głównym, a następnie każdy z nich łączy się z głównym branchem i w ten sposób wprowadzając swoje zmiany do głównego brancha.

Następną zaletą jaką posiada git, jest to, że kod może znajdować się na zewnątrz repozytorium. Dzięki temu nawet kiedy coś stałoby się z naszym komputerem, to nie musimy się niczego obawiać, ponieważ mamy aktualny stan aplikacji na zewnętrznym serwerze, a także dodatkowo rozproszony po stacjach lokalnych.

Jak wygląda praca z gitem?

Git posiada ogrom funkcji i komend, które nie raz ratują życie programisty kiedy coś przestaje działać tak jak chcemy. W standardowej, codziennej pracy wykorzystuje się dosłownie tylko kilka i to w zasadzie tych podstawowych funkcji. Jakie są to funkcje? Oto kilka z nich:

  • clone - to od niego zazwyczaj zaczyna się pracę, gdy wchodzimy do jakiegoś projektu. Służy ono do sklonowania aplikacji z repozytorium na stację lokalną.
  • fetch - służy do pobierania z repozytorium wszystkich zmian, które zostały wypchnięte po naszym ostatnik uaktualnieniu.
  • pull - wykonuje fetch i próbuje wykonać merge.
  • add - dodaje pliki, które zmieniano do indeksu.
  • commit - zatwierdza zmiany z indeksu.
  • push - wypycha zatwierdzone zmiany do repozytorium na określony branch.
  • merge - łączy zmiany z branch, na którym znajdujemy się z branchem, który wskażesz.
  • checkout - pozwala na przełączanie się pomiędzy branchami.

Ta teoria przedstawia kilka podstawowych komend. Warto jednak wybrać się na kurs programowania, na którym poznamy wszystko od podstaw. Ścieżka przy tworzeniu codziennych zadań, polega na tym, że najpierw tworzymy branch zadaniowy i możemy to zrobić za pomocą aplikacji zintegrowanych z projektem lub gui dla gita. Istnieją także osobne komendy do tworzenia branchy. Kiedy już do mamy i znajdujemy się na głównej gałęzi, używamy checkout [branch] -> pull [zaciągamy aktualny stan]-> pracujemy i wykonujemy zmiany -> add [przenosimy do indeksu] -> commit [zatwierdzamy] -> push [wypychamy] i na tym koniec. W internecie można znaleźć dużo tłumaczeń na język polski w przystępnej i ciekawiej formie, które mogą pomóc i rozjaśnić wiele znaków zapytania i nauka programowania staje się prostsza.

Rozpoczynając swoją przygodę z programowaniem warto jest poznać przede wszystkim narzędzia dla programisty. Dodatkowo by zdobyć obszerną wiedzę na ten temat i posługiwać się wszystkim bez zawahania, a nauka programowania była przyjemniejsza warto udać się na kurs programowania. Najbardziej potrzebnym i najwięcej dającym narzędziem jest git, dlatego polecany jest kurs git. Jeśli interesuje Cię taki kurs, odwiedź tę stronę i dowiedz się więcej: https://kursgita.pl.

kurs git 01