Czy wiesz, że...

Marzysz o własnym akwarium? Zanim rozpoczniesz przygodę z akwarystyką, dobrze się przygotuj. Potrzebne będą nie tylko różnorodne akcesoria takie jak filtr, grzałka czy preparat do uzdatniania wody, lecz także wiedza dotycząca sposobów opieki nad konkretnymi gatunkami ryb. Jaki zbiornik wybrać? Które wyposażenie jest naprawdę niezbędne? I ile to może kosztować?

Planowanie założenia akwarium to jeden z najważniejszych momentów dla osób, które chcą rozwijać swoje hobby. Zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje, trzeba sobie zadać pytania: jakim budżetem dysponuje? Ile czasu mogę poświęcić na akwarystykę? I dlaczego właściwie chcę to robić? Jeżeli ma się pewność, że rzeczywiście inwestycja w potrzebny sprzęt, rośliny i ryby będzie trafiona, należy podjąć kilka decyzji.

Jak dobrać wielkość akwarium?

Po pierwsze, trzeba ustalić, ile ma się miejsca i dostosować do własnej przestrzeni wielkość zbiornika, który planuje się kupić. Najlepsze na początek są akwaria o pojemności od 50 do maksymalnie 100 l. Przy małym zbiorniku, poniżej 50 l, bardzo trudno jest utrzymać porządek oraz równowagę biologiczną, zaś duży będzie po prostu drogi w utrzymaniu – już sam koszt wymiany wody okazuje się wówczas naprawdę odczuwalny. Dodatkowo, w przypadku popełnienia błędu, dokupienie nowych roślin i ryb wymaga sporych nakładów finansowych. Z tego powodu najlepiej celować w zbiornik średniej wielkości.

Do wyboru są akwaria z ciemnymi krawędziami, tak zwane float oraz bez krawędzi – full Opti White. Te ostatnie modele są także bardziej przejrzyste, ale przy tym sporo droższe, więc nie będzie to zbiornik dla osób szukających budżetowych rozwiązań.

akwarystyka

Potrzebujesz więcej informacji na temat akwarystyki? Profesjonalne porady i inspiracje znajdziesz tu: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl

Pełne wyposażenie akwarium

Po drugie, należy wybrać rodzaj filtra. Najskuteczniejsze są filtry zewnętrzne, ale w przypadku braku miejsca koło akwarium sprawdzą się również wewnętrzne, inaczej nazywane kaskadowymi. Co ważne, na początek nie warto inwestować w więcej niż jeden filtr. Później, wraz ze zdobywanym doświadczeniem, można dowolnie rozbudowywać filtrację, jednak na start najlepiej skupić się na pojedynczym urządzeniu.

Po trzecie, trzeba kupić pozostałe niezbędne elementy takie jak świetlówki wpływające na możliwość przeprowadzenia procesu fotosyntezy przez rośliny żyjące w akwarium, grzałki utrzymujące właściwą temperaturę wody, pompy zwiększające poziom tlenu w wodzie, podłoże – żwir, piasek w naturalnych kolorach bez substancji, które mogłyby zaszkodzić rybom lub podłoże aktywne najlepiej o znikomej aktywności, termometr, nawóz do roślin, preparaty do uzdatniania wody, testy wody oraz elementy dekoracyjne takie jak kamienie i korzenie.

Zarybianie, czyli kiedy wpuścić ryby?

Po czwarte i najważniejsze, zdecydować, jakie zwierzęta chciałoby się mieć w swoim pierwszym akwarium. Przy wyborze konkretnych gatunków ryb i ich liczby trzeba uwzględnić wielkość zbiornika, a przy tym pamiętać, że powinny być one dobrane biotopowo. Jeżeli nie ma się doświadczenia, dobrze najpierw dokładnie poczytać o tym, które gatunki dobrze się ze sobą czują.

Pozostaje jeszcze pytanie - czy akwarystyka to drogie hobby? To zależy od punktu widzenia, doświadczenia i oczekiwań. Na początek wystarczy wydać kilkaset złotych, żeby założyć swoje pierwsze akwarium.