Czy wiesz, że...

Nie da się ukryć, że obecnie jest coraz więcej firm hazardowych. Legalni bukmacherzy powstają niczym grzyby po obfitym, jesiennym deszczu. Czy to jednak oznacza, że założenie takiej właśnie firmy jest relatywnie łatwe? Nic bardziej mylnego! Przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jakie są warunki na tej płaszczyźnie. A jest ich zaś całkiem sporo…

 

Kto może pomyśleć o założeniu własnej firmy hazardowej?

Przede wszystkim chodzi o pieniądze. Tak naprawdę działać w tej branży mogą jedynie nieliczni. Warto wiedzieć, że minimalny kapitał zakładowy wynosi aż dwa miliony PLN. Mało kto może zaś przedstawić dokumenty potwierdzające posiadanie tak licznych zasobów pieniężnych. Legalni Polscy bukmacherzy muszą być także zarejestrowani na podstawie odpowiedniej formy prawnej. Należy zauważyć, że dopuszczalne są zaś jedynie takie opcje, jak spółka akcyjna albo ewentualnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Co jeszcze jest niezbędne, by można było w ogóle pomyśleć o zakładaniu takiego biznesu na terenie naszego kraju? Liczy się to, by członkowie spółki mieli porządek w papierach. Innymi słowy, nie mogą to być osoby skazane np. za przestępstwa podatkowe. Ważne jest również to, gdzie będzie zarejestrowana np. nowo utworzona spółka akcyjna. Na tej płaszczyźnie dopuszcza się dwie opcje. Można zdecydować się na zarejestrowanie w Polsce lub poza granicami naszego kraju. W tym drugim przypadku dany podmiot musi jednak działać w oparciu o czynności realizowane przez konkretnego przedstawiciela (z naszego kraju). Wydaje się zatem, że opcja pierwsza jest o wiele mniej skomplikowana.

Należy przestrzegać przepisów zawartych w Ustawie Hazardowej

Samo posiadanie np. odpowiedniego, minimalnego kapitału zakładowego to nie wszystko. Kluczowe jest również to, by przestrzegać wszystkich przepisów, które są zawarte w ramach Ustawy Hazardowej. Przypomnijmy, że w tym momencie (stan na 7 lipca 2021 roku) to zdecydowanie najważniejszy dokument w tej dziedzinie. Reguluje on dokładnie działanie rynku bukmacherskiego w Polsce. Aby można było legalnie oferować zakłady wzajemne na terenie kraju, konkretna firma hazardowa musi na początek złożyć wniosek. Co trzeba w nim zawrzeć? M.in. należy opisać, jak będzie wyglądał sposób działania w obrębie zakładów bukmacherskich. Trzeba przedstawić oczywiście papiery dotyczące spółki itd. Należy m.in. wykazać, skąd zgromadziło się pieniądze na otwarcie firmy bukmacherskiej. Jeśli ktoś nie będzie w stanie tego zrobić, to wniosek na 100% zostanie odrzucony. Ważnymi aspektami są także m.in. dokumentacja odnosząca się do całego systemu przyjmowania zakładów, jak i regulaminy mające obowiązywać na stronach internetowych… Ogólnie cały wniosek składa się z kilkuset stron. Zgromadzenie papierów to czasochłonna czynność. Według ekspertów, którzy mieli już z tym faktem do czynienia, to wszystko trwa minimum kilka, kilkanaście miesięcy! Jeśli zatem ktoś ma w planach dołączenie do grona legalnych bukmacherów, to należy zacząć gromadzić papiery możliwie jak najwcześniej.

Warto jeszcze odnieść się do kwestii finansowych. Trzeba zauważyć, że same koszty związane z przyznaniem licencji, zainstalowaniem oprogramowania itp. wynoszą nawet około miliona PLN. Warto zatem porządnie zastanowić się, czy mamy na tyle dużo oszczędności, by inwestować w posiadanie własnego bukmachera. Nie jest to bowiem taka prosta sprawa, jak mogłoby wydawać się na samym początku.

Ile czeka się na rozpatrzenie wniosku?

Skompletowanie wszystkich niezbędnych, wymaganych papierów to miesiące ciężkiej pracy. To zaś dopiero początek. Wszak trzeba jeszcze swoje odczekać pod kątem rozpatrzenia wniosku. Często zaś jest tak, że urzędnicy odpowiedzialni za wykonanie tego zadania znajdują pewne błędy, czy wykazują braki w dokumentacji itp. To zaś powoduje, że sprawa mocno się przeciąga. Ogólnie urzędnicy mają zaś minimum kilka miesięcy na rozpatrzenie wniosku. W czasie pandemii ten okres jeszcze się wydłużył. Jeśli zaś dokumenty zostaną zaakceptowane, to dana firma uzyskuje licencję. Warto jednak wiedzieć, że te papiery są wystawiane na okres sześciu lat. Po upływie tego czasu należy ponownie złożyć wniosek.