Z życia wzięte

Jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania zawodu opiekunki? Jakie doświadczenie zawodowe trzeba mieć? Jakie cechy są pożądane w tej pracy? Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Opiekunka nie musi mieć specjalnego wykształcenia, choć oczywiście mile widziane są osoby, które pracują lub pracowały w branży medycznej. Jednak – warto to podkreślić – zakres zadań opiekunki nie obejmuje wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych i czynności pielęgniarskich.

Co jest niezbędne, by wyjechać do pracy w Niemczech jako opiekunka?

Opieka nad seniorem wymaga przede wszystkim znajomości języka niemieckiego, aby móc porozumieć się z podopiecznym oraz jego rodziną. Dobrze, jeśli opiekunka ma doświadczenie w opiece – niekoniecznie zawodowe, ale również rodzinne. A najważniejsza jest chęć pracy i wyjazdu.

Jakie cechy powinna mieć osoba zajmująca się opieką nad seniorem?

Osoba, która chce pracować jako opiekunka powinna posiadać pewne cechy, takie jak sympatia do osób starszych, cierpliwość i empatia. Ważne, by opiekunka lubiła starsze osoby – ludzie, którzy boją się starości nie sprawdzą się w tym zawodzie. Poza tym ogromnie ważna jest cierpliwość – jej brak mógłby spowodować wiele stresujących sytuacji podczas wykonywania obowiązków opiekuńczych. Niecierpliwość jest przeciwskazaniem do zajmowania się seniorami. Kluczowa jest też empatia – opiekunka powinna umieć wczuć się w emocje podopiecznego i jego rodziny, lecz im nie ulegać.

Kursy opiekuńcze

Promedica24 oferuje kandydatkom na opiekunki specjalne szkolenia. Odbywają się w placówkach edukacyjnych w miastach, w których firma ma oddziały, albo online, łącząc się z nauczycielem za pośrednictwem aplikacji. Podczas szkolenia opiekunki poznają najważniejsze zagadnienia związane z opieką. Firma oferuje również kursy doszkalające (opieka nad osobą niesamodzielną, aktywizacja osób starszych z chorobą otępienną, pierwsza pomoc przedmedyczna, warsztaty z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego). Opiekunki mają także dostęp do filmów instruktażowych i artykułów na temat opieki nad seniorem.

Kursy językowe

Aby wyjechać do pracy w Niemczech w charakterze opiekunki, trzeba znać język niemiecki na poziomie komunikatywnym, by móc porozumieć się z seniorem i jego rodziną. Są też kontrakty, w których wymagana jest bardzo dobra znajomość języka – to zależy od stanu seniora. Jednak, aby aplikować na stanowisko opiekunki nie trzeba znać języka – można się go nauczyć od podstaw. Promiedica24 oferuje swoim opiekunkom kursy stacjonarne (od podstaw i doszkalające) oraz online.

Kurs stacjonarny to 60 godzin nauki języka od podstaw. Kursy te odbywają się w każdym mieście, w którym firma ma siedzibę. Program nauczania obejmuje: podstawy gramatyki, zwroty i słownictwo opisujące czynności z zakresu opieki nad osobami starszymi. Kursanci korzystają z autorskich materiałów do nauki i pomocy wykwalifikowanego lektora.

Do dyspozycji opiekunek jest także kurs niemieckiego online. Składa się z 21 lekcji – każda trwa kilkanaście minut. Kurs online obejmuje zagadnienia takie jak: wymowa, zaimki, przywitanie/pożegnanie, pytanie o samopoczucie, cyfry, liczby, podstawowe czasowniki, rodzaje rzeczownika, odmiana czasowników regularnych i nieregularnych oraz mocnych, pytania, zaimki pytające, pory dnia, godziny, nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, odmiana czasownika rozdzielnie złożonego, nazwy potraw, posiłków, produktów spożywczych, owoców i warzyw, zwroty przydatne podczas robienia zakupów, odmiana czasowników modalnych, słownictwo związane z rodziną, nazwy części ciała i organów wewnętrznych, choroby, dolegliwości, zwroty potrzebne podczas wizyty u lekarza, słownictwo związane z lekami, wizytą w aptece, zwroty przydatne w pracy opiekuna, nazwy mebli i pomieszczeń, wyrażenia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, zwroty przydatne podczas rozmów oraz związane z pytaniem o drogę i miejscem zamieszkania, słownictwo związane z codziennymi czynnościami i pogodą.

Zatem jak się okazuje najważniejsza jest chęć podjęcia pracy jako opiekunka, a całej reszty można się nauczyć przed wyjazdem na kontrakt. Atrakcyjne oferty pracy w Niemczech można znaleźć na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/.