Z życia wzięte

Choć styl klasyczny narodził się we Francji w XVII wieku, jego inspirację stanowiły wnętrza starożytnego Rzymu i Grecji. Mająca swoje korzenie pod Wieżą Eiffla fascynacja antykiem, szybko rozlała się na całą Europę. Współczesne projektowanie wnętrz w stylu klasycznym to – poza licznymi nawiązaniami do sztuki klasycznej – powściągliwość, symetria i wyrafinowanie. Pomieszczenia balansują między luksusem, dostojnym i szlachetnym charakterem, a spokojem i przytulnością.

Klasyczne projekty wnętrza od podstaw

Projektanci wnętrz podkreślają, że styl klasyczny to nie tylko meble i dodatki, a przede wszystkim specyficzne rodzaje wykończenia. Królują tu przede wszystkim wysokiej jakości, naturalne materiały używane na każdym etapie aranżacji wnętrza.

Tworząc projekt, architekt wnętrz postara się zawrzeć jak najwięcej charakterystycznych dla klasyku elementów. Dyskretne, skromne gzymsy są wyrazem prostoty i powściągliwości, natomiast kolumny, obramowane drzwi i okna dodają wnętrzu wyraźnych, geometrycznych kształtów. Projekty wnętrza klasycznego często zawierają łuki, marmurowe kolumny i pilastry oraz stonowaną, ręcznie wykonaną sztukaterię. Na podłogach chętnie gości parkiet, jednak w dużych pomieszczeniach, kuchni czy łazienkach, projektanci wnętrz zastępują go marmurem lub kamiennymi płytami.

Styl klasyczny – wymagająca aranżacja wnętrz

Jedną z podstawowych zasad, którymi kieruje się projektowanie wnętrz w stylu klasycznym, jest powściągliwość. Jednocześnie wnętrza mają być luksusowe i eleganckie. Takie połączenia stawia architekta wnętrz w trudnym położeniu, w którym musi dopracować każdy szczegół aranżowanej przestrzeni.

Wyzwanie stanowi również dostosowanie palety barw, które zostaną wykorzystane. Wszystkie kolory powinny ze sobą współgrać – styl klasyczny nie toleruje dużych kontrastów i ostrych kolorów. Architekt wnętrz może wybierać spośród odcieni beżu, kremowego, szarości, a także mniej oczywistych barw jak srebrny, bordowy, oliwkowy, brzoskwiniowy, złoty czy jasny zielony. Dopuszcza się również kolor terakoty, brąz i pastelowe barwy, jednak należy zachować szczególną ostrożność przy wykorzystywaniu ich.

Na co zwróci uwagę architekt wnętrz?

Styl klasyczny ma swoje charakterystyczne elementy. Tym, co najbardziej kojarzy się z klasykiem, są meble. Bryły mebli powinny opierać się na symetrii, prostych liniach i proporcjonalnych kształtach, a efekt elegancji i wyrafinowania osiągany jest dzięki szklanym wstawkom i rzeźbionym, pięknym elementom. Do wyposażenia wnętrz wykorzystuje się meble wysokiej jakości wykonane z litego drewna. Przy tak bogatych zdobieniach należy zachować ostrożność przy wyborze dodatkowych dekoracji, ponieważ mogą sprawić, że wnętrze stanie się przytłaczające.

Ważne są również wykorzystywane tkaniny. Aranżacja i projektowanie wnętrz klasycznych zakłada wykorzystanie satyny i jedwabiu do dekoracji okien i ścian. Ciężkie, jedwabne zasłony ozdabiane są frędzlami lub falbankami. Na sofach i fotelach często stosuje się pikowanie, a tkaniny lub tapicerka mogą przyjmować nietypowe kolory – niebieski, zielony lub odcienie piaskowe.

Tym, co nadaje wnętrzu luksusowego i eleganckiego charakteru, jest piękny, kryształowy żyrandol zawieszony w centralnym punkcie pomieszczenia. Obecnie często zastępuje się go lampą z przeźroczystymi kamieniami lub wysokiej jakości szkłem. Takie oświetlenie równomiernie rozprasza światło i nadaje blasku całemu pomieszczeniu.

Po inspiracje wnętrz w stylu klasycznym zapraszamy na https://tissu.pl - stronę jednej z czołowych, warszawskich pracowni architektonicznych.