Z życia wzięte

Ładowarki teleskopowe ze względu na mnogość dostępnego osprzętu uznawane są za uniwersalne urządzenia. Wykorzystuje się je w różnych branżach - najczęściej ładowarki kupują lub wynajmują firmy budowlane, ale popularne stają się również w rolnictwie. Jakie jest zastosowanie ładowarek teleskopowych i dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Ładowarki teleskopowe coraz częściej są kupowane lub wynajmowane na dłuższy okres przez przedsiębiorców prowadzących duże gospodarstwa rolne. Dlaczego właśnie ta grupa jest zainteresowana urządzeniami tego typu? Ponieważ dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu takiego jak pługi, widły do palet, chwytaki do bel, siewniki, wciągarki czy kosiarki do trawy ładowarki mogą zastąpić kilka maszyn. To nie tylko oszczędność finansowa, lecz także ograniczenie miejsca potrzebnego do przechowywania.

Gdzie kupić lub wypożyczyć podnośniki koszowe, zwyżki, podesty ruchome lub inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź ofertę: https://www.riwal.com/poland/pl-pl

ladowarki teleskopowe 02

Na co zwrócić uwagę, wybierając ładowarkę?

Na co zwrócić szczególną uwagę wtedy, gdy wybiera się ładowarkę teleskopową do prac w gospodarstwie rolnym? Ładowarki mogą mieć dwa rodzaje napędu – mechaniczny i hydrostatyczny. W przypadku działalności rolniczej lepiej sprawdzi się ten drugi, bo umożliwia przejazd nawet przez bardzo wąskie przestrzenie. Dobrze, żeby kupowany lub wynajmowany sprzęt miał dwie osie skrętne – dzięki temu będzie zwrotny oraz był stosunkowo niewielkich rozmiarów. Na rynku dostępne są kompaktowe ładowarki, które doskonale pełnią swoją funkcję.

Przed ostatecznym wyborem sprzętu warto również zwrócić uwagę na system skrętu i przeszklenie kabiny operatora. Jeżeli chodzi o pierwszy parametr, w rolnictwie sprawdzają się ładowarki z przegubowym systemem skrętu, jeśli zaś mowa o przeszkleniu to najlepiej, żeby obejmowało również dach. Dzięki temu kierowca będzie miał doskonałą widoczność.

Nie można zapomnieć także o kwestii udźwigu i zasięgu teleskopu – najlepiej zdecydować się na takie urządzenie, które będzie zaspokajało potrzeby danego gospodarstwa.

Wykorzystanie ładowarek teleskopowych w rolnictwie

Do jakich prac rolniczych wykorzystuje się ładowarki teleskopowe? W zależności od zakresu działania gospodarstwa, zastępują one różne inne maszyny. Np. rozrzutnik nawozu z ładowaczem albo traktor z ładowaczem czołowym. Sprawdzają się również do podnoszenia bel siana, załadunku paszowozu, wsypywania ziaren do wanny samochodu ciężarowego czy też transportu towar z miejsca na miejsce.

Oprócz tego ładowarki można wykorzystać do prac na wysokościach, np. do malowania elewacji budynków gospodarczych czy uszczelniania pokrycia dachowego. Tu niezbędny będzie kosz albo platforma robocza – dodatkowy osprzęt, który bez problemu da się dokupić do praktycznie każdego modelu.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy lepiej wynająć, czy od razu kupić ładowarkę. Tak naprawdę to zależy. Jeżeli posiada się duże gospodarstwo rolne, zakup maszyny będzie opłacalny. Przy mniejszych gospodarstwach okazjonalny wynajem może się okazać lepszym rozwiązaniem.