Czy wiesz, że...

Hale stalowe są doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy chce się szybko zbudować wytrzymały obiekt przemysłowy lub magazynowy. Można je użytkować od razu po zakończeniu prac budowlanych, są odporne na warunki atmosferyczne i da się je łatwo dostosować do zmieniających potrzeb inwestorów. Jakie jeszcze zalety mają hale stalowe i z czego dokładnie się je wykonuje?

Budownictwo przemysłowe obejmuje nie tylko tworzenie obiektów murowanych, lecz także hal stalowych o różnym przeznaczeniu. Budynki wykonane ze stali stają się coraz popularniejsze. Dlaczego się tak dzieje? Jakie są ich największe zalety?

Rodzaje hal stalowych

Przede wszystkim w halach stalowych można zastosować wiele rozwiązań konstrukcyjnych, architektonicznych oraz technologicznych w zależności od potrzeb inwestorów. Hale wykonuje się jako jedno- lub wielonawowe, jedno- lub dwuspadowe, z suwnicami, zadaszeniami, przybudówkami, albo jako wiaty. O tym, która koncepcja będzie najlepsza, decyduje się na podstawie miejsca, w jakim ma powstać obiekt, jego przeznaczenia, a także konkretnych oczekiwań. Inaczej tworzy się projekty i buduje się hale magazynowe wysokiego składowania, zaś inaczej hale sportowo-widowiskowe, w których najważniejsze jest odpowiednie oddalenie trybun i stanowisk sędziowskich od areny. Bez względu na to, jakie będzie przeznaczenie obiektu, zawsze dba się o ekonomiczne wykorzystanie stali, co wpływa na koszty inwestycji.

Konstrukcje i materiały

Jeżeli już o tym mowa, zarówno dach, jak i ściany mogą być wykonane przy wykorzystaniu różnych materiałów – to również rzutuje na ostateczny koszt. Np. dach konstruuje się z dwóch warstw blachy przedzielonych izolacją z wełny, płyt warstwowych, blachy zewnętrznej i miękkiej wełny na welonie szklanym albo tak zwanej membrany dachowej PCV. Ściany, w zależności od efektu, który chce się osiągnąć, buduje się z dwóch warstw blachy z izolacją z wełny, płyt warstwowych lub blachy zewnętrznej, izolacji z wełny i kasety.

Cała konstrukcja obiektu opiera się na ramach stalowych wykonanych ze spawanych dwuteowników o zmiennej wysokości środnika oraz ram stalowych z dźwigarami kratownicowymi. Konstrukcję nośną dachu tworzą płatwie z profili zimnogiętych typu Z albo płatwie kratownicowe. Ściany i inne elementy takie jak obramowania pod bramy czy doki przeładunkowe wykonuje się z profili zimnogiętych lub gorącowalcownych.

Szukacie firmy oferującej generalne wykonawstwo obiektów przemysłowych? Sprawdźcie ofertę: https://commercecon.pl

budownictwo przemyslowe 02

Zalety konstrukcji stalowych

Jakie są zatem największe zalety konstrukcji stalowych? Przede wszystkim czas realizacji, który jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku hal murowanych oraz możliwość użytkowania obiektu od razu po zakończeniu prac budowlanych. Poza tym stosunkowo niskie koszty inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa użytkowania. Dodatkowym atutem jest również maksymalna optymalizacja przestrzeni użytkowej dzięki zastosowaniu niewielkiej liczby podpór. Przy tym hale stalowe mają wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych i wytrzymałość na rozciąganie pod wpływem temperatur.