Zdrowie

Trudności z wypróżnianiem określane mianem zaparć to problem bardzo powszechny i wciąż dla wielu wstydliwy. Zazwyczaj towarzyszy mu bowiem szereg innych, niekiedy mocno uciążliwych dolegliwości. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim wzdęcia, bóle i skurcze brzucha, a także nieprzyjemne uczucie ciężkości.

Poza tym, że zaparcia są źródłem dyskomfortu, trwające długotrwale mogą przyczyniać się do rozwoju chorób i schorzeń układu pokarmowego. Dlatego trzeba z nimi walczyć. Pytanie tylko – w jaki sposób? Oto kilka wskazówek, które pomogą uporać się z zaparciami skutecznie i bezpiecznie.

Xenna na zaparcia – działaj od razu!

Kiedy pojawia się trudność z wypróżnianiem, nie warto czekać na to, aż zniknie samoistnie, gdyż taka bierność wobec problemu generuje tylko dodatkowy i zupełnie niepotrzebny dyskomfort. Lepiej zacząć działać od razu. Tu z pomocą przychodzi Xenna (Xenna herbata) – naturalny środek przeczyszczający, który poradzi sobie z doraźnym zatwardzeniem.

Xenna herbata to lek, który powstał na bazie suszonych liści senesu do zaparzenia usprawniających pracę jelit. Zawarte w nich substancje aktywne pobudzają perystaltykę jelit, skracając pasaż treści jelitowych. Dzięki temu masy kałowe nie zalegają w końcowym odcinku jelita grubego i nie powodują trudności z wypróżnianiem.

Dodatkowo Xenna zawiera substancje powodujące zmiękczenie stolca poprzez zwiększenie wydzielania śluzu z jednoczesnym hamowaniem zwrotnego wchłaniania wody ze światła jelita. Xenna w większości przypadków nie wywołuje silnych skurczy jelit i przymusu parcia. Dobrze radzi sobie z zaparciami o charakterze doraźnym.

Dieta, woda, ruch – zapobiegaj zaparciom, zanim wystąpią

W zwalczaniu zaparć bardzo istotną rolę odgrywają działania profilaktyczne, które pozwalają ograniczyć wystąpienie trudności z wypróżnianiem. Najważniejszym z nich bez wątpienia jest zdrowa, zbilansowana dieta. Dbając o to, by była ona bogata w produkty zawierające duże ilości błonnika – naturalnego składnika usprawniającego pracę jelit – można pożegnać problem zaparć na dobre. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców (najlepiej spożywać je na surowo) oraz pełnowartościowych produktów zbożowych – różnego rodzaju kasz, makaronów, ciemnego pieczywa, nasion roślin.

Zbilansowaną dietę każdego dnia koniecznie trzeba uzupełnić odpowiednim poziomem nawodnienia. Woda odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu, jego poszczególnych narządów oraz procesów w nim zachodzących, także procesów trawiennych. Dzięki zachowaniu prawidłowej gospodarki wodnej przebiegają one łatwiej, a gromadzące się w obszarze jelita grubego masy kałowe zachowują odpowiednią konsystencję umożliwiającą ich sprawne przesuwanie, a w rezultacie wypróżnienie. Analogicznie ograniczona ilość wody w jelitach sprawia, że kał staje się twardy i zbity, przez co wydalenie stolca jest trudne i bolesne.

Ostatni czynnik zwalczający zaparcia i zapobiegający ich ponownemu wystąpieniu to ruch. Codzienna aktywność fizyczna powinna towarzyszyć każdemu człowiekowi bez względu na wiek. Ważne, by jej zakres był dostosowany do ogólnej kondycji i wydolności organizmu. Ruch w pozytywny sposób wpływa na układ pokarmowy, przyspiesza metabolizm i usprawnia procesy trawienne, ograniczając w ten sposób ryzyko powstawania zaparć.