Zdrowie

Przyjmowanie antybiotyku to w pewnych sytuacjach konieczność, jednak należy pamiętać, że wyjaławia on florę bakteryjną jelit, ponieważ działa nie tylko na bakterie chorobotwórcze, ale także niestety na te dobroczynne. Jak zadbać o florę bakteryjną dziecka w trakcie i po antybiotykoterapii? Podpowiadamy.

Czym jest flora bakteryjna?

Flora bakteryjna jelit to ogół drobnoustrojów żyjących w przewodzie pokarmowym. W mikrobiomie znajdują się zarówno bakterie pożyteczne dla naszego organizmu, jak i te chorobotwórcze, tzw. patogeny. Te dobroczynne noszą nazwę bakterii probiotycznych i są niezbędne w organizmie dzieci i osób dorosłych.

Dlaczego antybiotyki osłabiają florę bakteryjną jelit?

Antybiotyki to leki, które mają za zadanie unieszkodliwić chorobotwórcze bakterie powodujące określone dolegliwości. Niestety antybiotyk nie działa wybiórczo tylko na jeden rodzaj bakterii. Podczas antybiotykoterapii poszkodowane są także dobroczynne bakterie jelitowe, których liczebność spada. Innymi słowy, przyjmowanie antybiotyku wyjaławia mikrobiom w jelicie, dlatego warto go uzupełniać, podając dziecku preparaty probiotyczne, zawierające żywe kultury bakterii, takie jak np. dobrze przebadany szczep probiotyczny Lactobacillus.

Jak wspierać florę bakteryjną dziecka po antybiotykoterapii?

Dla malucha, który przyjmował antybiotyk, dobrym wyborem może być suplement diety krople Multilac Baby. To synbiotyk (połączenie probiotyku z prebiotykiem, czyli pożywką dla bakterii probiotycznych) w postaci kropli, które łatwo zaaplikować niemowlęciu i starszym dzieciom.

Preparat Multilac Baby zawiera szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, jedną z najbardziej przebadanych i poznanych kultur bakterii. Oprócz bakterii Multilac Baby krople zawiera prebiotyki – fruktooligosacharydy, które w przewodzie pokarmowym stanowią źródło pożywienia dla bakterii probiotycznych, ułatwiając im adaptację i namnażanie.

Multilac Baby zaleca się stosować po antybiotykoterapii, można też podawać go osłonowo w jej trakcie.

Przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci:

  • wspomagająco w trakcie i po antybiotykoterapii
  • przy osłabieniu mikroflory jelitowej, np. na skutek choroby czy zatrucia pokarmowego
  • w okresie jesienno-zimowym

Multilac krople można dodawać do mleka lub soczku – nie zmienią smaku pokarmu. Zalecana dawka to 6 kropli. Multilac Baby można podawać niemowlętom już po pierwszym miesiącu życia oraz dzieciom. Warto podkreślić, że Multilac Baby nie zawiera konserwantów, kazeiny ani laktozy. Pamiętajmy jednak, że zarówno po antybiotykoterapii, jak i na co dzień bardzo ważna jest właściwa dieta zawierająca naturalne probiotyki i substancje prebiotyczne.