Z życia wzięte

Nie da się ukryć, że budowa domu murowanego jest ogromnym przedsięwzięciem. Jest to bez wątpienia marzenie wielu z nas, jednak koszty inwestycji, a także czas, który należy poświęcić na taki projekt, skutecznie odstraszają zainteresowanych. Okazuje się, że świetną alternatywą stało się wybudowanie domu szkieletowego z płyt OSB. Technologia szkieletowego budowania domów, jest szczególnie popularna w Kanadzie i krajach skandynawskich, jednak coraz częściej, zostaje doceniona w naszym kraju. Co więc warto wiedzieć o domach szkieletowych z płyt OSB?

Jak powstaje projekt budowy domu szkieletowego z płyt OSB?

Nie można powiedzieć, że same etapy projektowania domu szkieletowego z płyt OSB znacząco się różnią od projektowania tradycyjnego domu murowanego. Wykonuje się projekty i rzuty kolejnych pomieszczeń, ale również wykonuje się projekt drewnianego szkieletu, na którym musi oprzeć się konstrukcja całego domu. Co więcej, całość konstrukcji, zamiast ciężkich i drogich w wykonaniu ścian murowanych, dopełniają lekkie i o wiele tańsze płyty OSB. Pozostałe etapy projektu są znacząco podobne - dom z płyt OSB najczęściej osadza się na specjalnej płycie fundamentowej. W odróżnieniu od domów murowanych jednak, cały szkielet opiera się na drewnianych, niezwykle wytrzymałych słupkach, które rozstawia się w odległości od 30 do nawet 60 centymetrów od siebie. Warto pamiętać, że podczas tworzenia projektu szkieletu, niezwykle istotne jest to, by rozstaw słupków został tak zaplanowany, by ułatwić obicie całej konstrukcji płytami OSB. To właśnie dzięki nim możliwe jest usztywnienie i ustabilizowanie całej konstrukcji, a jednocześnie związanie jej w spójną całość. Co więcej ściany z płyt mają również funkcjonować jako wsparcie dla stropu z drewnianych belek, na których również płyty te są mocowane.

Jakie płyty OSB wybrać i jak je stosować?

Wiele osób, które decydują się na budowę domu w technologii szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB, zastanawia się, który ich rodzaj sprawdzi się najlepiej, a także jak i gdzie powinno się je stosować. Otóż należy wiedzieć, że płyty OSB często są nazywane płytami wiórowymi lub drewnopochodnymi. Oznacza to, że z powodzeniem możemy wykorzystać je jako obicie zarówno ścian, ale także dachu czy nawet samego stropu. Rodzaje płyt dostępnych na rynku są także dedykowane poszczególnym fragmentom domu, w którym mogą zostać zastosowane. Zacznijmy więc od konstrukcji ściennej i dachowej która ma powstać z płyt OSB. Możemy je ułożyć zarówno poziomo jak i pionowe. Jaki rodzaj płyt sprawdzi się więc najlepiej? Otóż:

  • poszycie ścian- bez względu na to czy są one zewnętrzne czy wewnętrzne- poleca się wykonać z płyt OSB oznaczonych numerem 3, których grubość wynosi 12 milimetrów.
  • konstrukcja dachu- w tym przypadku, grubość płyty powinna wynosić około 22 milimetry, więc sprawdzą się zarówno płyty OSB 3 jak i płyty OSB 4.

Warto pamiętać, że płyty OSB muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. W tym celu poleca się zastosować izolację odporną na wiatr, ale także i parę. Kolejną istotną kwestią jest to, by układać płyty OSB w tym samy kierunku, co ułożenie krokwi. Dzięki temu można praktycznie wyeliminować ryzyko ewentualnych nieszczelności.

Koszty budowy domu w technologii szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jakie koszty należy ponieść podczas budowy domu w technologii szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB. Niemniej jednak z pewnością, będą one o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa murowanego. Kluczowe znacznie będzie miał przede wszystkim projekt, a także liczba pięter- można bowiem wybudować dom szkieletowy z płyt OSB w modelu parterowym, ale można także zaaranżować poddasze użytkowe. Domy szkieletowe z płytami OSB parterowe, z pewnością znacznie zredukują koszty budowy. Kolejno wpływ na cenę może mieć także forma dachu. Najtańszą opcją jest dach dwuspadowy- bez dodatkowych urozmaiceń. W kosztach duży udział ma także liczba ścian działowych- dom w tej technologii z otwartą przestrzenią z pewnością będzie tańszy. Warto w kosztach uwzględnić tak ilość i wielkość okien. Na samym końcu, do kosztów należy dodać stawki fachowców i projektantów, a także materiały. Niemniej jednak, budowa domu w technologii szkieletowej z wykorzystaniem płyt OSB może być o wiele tańsza i przede wszystkim szybsza w realizacji.