Czy wiesz, że...

Gotowe projekty domów jednorodzinnych, budynków rolniczych, gospodarczych czy pensjonatów to doskonała alternatywa dla wszystkich, którzy chcą szybko i tanio kupić projekt. Wśród szerokiej oferty projektów katalogowych znajdziemy naprawdę wiele domów, które są jak najbardziej zbliżone do potrzeb całej rodziny. Za zgodą autora, do takiego projektu możemy jednak wprowadzić wiele zmian, dzięki którym dom będzie spełniał wszystkie nasze wymagania.

Adaptacja projektu domu jest momentem, w którym możemy takie zmiany wprowadzić. Nanosi je architekt adaptujący, który ma do tego pisemne upoważnienie od autora. Taką zgodę otrzymujemy najczęściej w momencie kupna gotowego projektu i jest ona bezpłatna.

Co obejmuje najczęściej dołączona do projektu zgoda na zmiany?

To, co najczęściej obejmuje dołączona do projektu zgoda na zmiany to:

 • zmiany materiałowe i technologiczne, np. materiały izolacyjne, wykończeniowe oraz ścienne, rodzaj stropu, pokrycie dachowe,
 • zmiany funkcji użytkowania pomieszczeń
 • możliwość wykonania podpiwniczenia budynku,
 • zmiana usytuowania ścian działowych,
 • dostosowanie posadowienia budynku do warunków geotechnicznych,
 • zmiana położenia, ilości oraz wielkości otworów okiennych i drzwiowych,
 • zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku w zakresie %,
 • zmiana przebiegu instalacji wewnętrznych oraz ich materiałów,
 • zmiana nachylenia kąta połaci dachowej do 5 stopni.

Warto jednak uzyskać także pozwolenie na zmiany:

 • sposobu ogrzewania budynku,
 • usytuowania kominków,
 • likwidację lub doprojektowanie podcieni, balkonów oraz lukarn,
 • usytuowania oraz kształtu tarasu,
 • wysokości budynku,
 • podniesienie ściany kolankowej.

Dzięki pozwoleniom na wszystkie wyżej wymienione zmiany będziemy mieli pewność, że nasz dom całkowicie spełni nasze wymagania i będzie dostosowany do naszych potrzeb. Co więcej, pracownia projektowa może również na życzenie inwestorów wydać pisemną zgodę na zmiany konstrukcyjne. Mogą być one jednak kosztowne, dlatego przed kupnem projektu warto skonsultować się z architektem, który owe zmiany będzie wprowadzał. Bardzo często okazuje się bowiem, że nie jest to opłacalne. 

Jakich zmian inwestorzy dokonują najczęściej w gotowych projektach domów?

Adaptacja projektu domu to etap, kiedy wprowadzane są wszystkie zmiany dotyczące projektu. Miejscem, gdzie odbywają się wszystkie zmiany jest najczęściej gabinet lub biuro w domu architekta. Jakie zmiany inwestorzy wykonują jednak najczęściej?

1. Zmiana materiałów budowlanych

Zmiana materiałów budowlanych to najczęściej spotykana zmiana w gotowych projektach domów. W przypadku budowy domu murowanego, jeżeli nie zmieniają się grubość ścian, ich nośność oraz współczynnik przenikania ciepła, nie ma potrzeby wprowadzania zmian na projekcie. Każda inna zmiana natomiast musi być uwzględniona. Budując dom z bali możemy np. zastosować inny rodzaj drewna lub przekroju bala. Podobnie będzie przy budowie domu w technologii szkieletu drewnianego. W ramach zmiany materiałów budowlanych istnieje również możliwość zastosowania innego pokrycia dachu. Zmiany materiału z cięższego na lżejszy nie muszą być naniesione w projekcie, w odwrotnym przypadku jednak już tak.  Więźba mogłaby bowiem nie wytrzymać ciężaru.

2. Zmiany w stolarce otworowej

Jest to równie często wykonywania modyfikacja. Obejmuje ona bowiem wszelkie zmiany, które dotyczą drzwi oraz okien domu, a także bramy garażowej - ich usytuowanie oraz wymiary. Warto dodać, że znacznie łatwiej jest wykonać zmniejszenie lub całkowite usunięcie któregoś z okien niż powiększenie lub dodanie nowego.

3. Zmiana sposobu ogrzewania

Bardzo często wybierając projekt katalogowy, nie zwracamy uwagi na sposób ogrzewania domu. W momencie, kiedy chcemy ogrzewać budynek za pomocą pieca na paliwo stałe, czyli olej opałowy, węgiel lub ekogroszek, musimy pamiętać o konieczności wygospodarowania osobnej kotłowni, a także modyfikacji komina. Co więcej, warto mieć na uwadze, że kominek nie może stanowić jedynego źródła ciepła w domu całorocznym.

4. Podwyższenie ściany kolankowej

Podwyższenie ściany kolankowej jest zmianą konstrukcyjną w projekcie domu. Za pomocą tego zabiegu stosunkowo niskim kosztem z łatwością możemy powiększyć powierzchnię użytkową poddasza, dzięki czemu będzie ono wygodniejsze oraz bardziej ustawne. 

Należy pamiętać, że wszystkie zmiany w katalogowym projekcie domu wprowadzane są na etapie adaptacji projektu domu oraz muszą zostać wykonane przez architekta.