Z życia wzięte

W Niemczech liczba osób w wieku emerytalnym wzrasta bardzo szybko, a starszym osobom należy przecież zapewnić odpowiednią opiekę. Często zorganizowaniem opieki muszą zająć się rodziny osób starszych.

Osoby zastanawiające się nad wyjazdem do Niemiec w celu podjęcia pracy jako opiekun czy opiekunka osób starszych bardzo często zastanawiają się nad zakresem obowiązków jaki ich czeka po przyjeździe na miejsce. 

Opiekunka osób starszych w Niemczech – najważniejsze obowiązki

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech nie różni się zbytnio od obowiązków opiekunki w Polsce i  w największej mierze uzależniony jest od kondycji seniora i formy pomocy, której potrzebuje. 

Wszystkie szczegółowe informacje oraz pełny zakres obowiązków opiekunki są ustalane indywidualnie przed wyjazdem do pracy. Najważniejsze obowiązki, które warto wymienić to na pewno wszelkie  czynności skupiające się na opiece nad seniorem, czyli:

 • Codzienne towarzystwo i wsparcie emocjonalne,
 • Pomoc w codziennych czynnościach higienicznych, toalecie oraz w ubieraniu podopiecznego,
 • Pilnowanie regularnego przyjmowania leków,
 • Pomoc w poruszaniu się w obrębie domu i poza domem, a w razie potrzeby wożenie podopiecznego (jeśli opiekunka ma prawo jazdy) 
 • Pomoc w załatwianiu niektórych spraw urzędowych jak wizyty na poczcie czy innych urzędach
 • Aktywizacja seniora

W zależności od kondycji seniora i formy pomocy do obowiązków opiekunki mogą również należeć zadania związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, czyli:

 • Sprzątanie powierzchni codziennie użytkowanych przez podopiecznego, w tym m.in. odkurzanie czy mycie podłóg,
 • Pranie i prasowanie,
 • Przygotowanie i podawanie posiłków,
 • Robienie zakupów,
 • Opieka nad zwierzęciem domowym,
 • Inne, niezbędne obowiązki domowe.


Cechy idealnej opiekunki – sprawdź, czy to zajęcie dla Ciebie

Trzeba zaznaczyć, że znajomość języka obcego to zaraz obok doświadczenia najważniejsze kryterium, jakie powinna spełniać opiekunka osób starszych. Praca bez tej umiejętności z pewnością byłaby bardziej stresująca i obarczona znacznie mniejszym poczuciem komfortu.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe do pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech, warto się zastanowić, czy posiadamy konkretne kompetencje i predyspozycje, aby zajmować się seniorami. Rodziny osób starszych w Niemczech z reguły nie poszukują wykwalifikowanych opiekunów, ale raczej osób, które posiadają kilka ważnych w tej pracy cech. 

Oto kilka z tych cech. Najważniejsza jest empatia, nie współczucie, a współodczuwanie, bycie z podopiecznym, słuchanie go i pomaganie mu zarówno z codziennych czynnościach, jak i w niecodziennych rozterkach. W pracy opiekunki najważniejsze jest bycie dla drugiego człowieka. Nie możemy również zapomnieć o cierpliwości i bardzo dobrym zorganizowaniu pracy w czasie. Musimy cechować się również odpowiedzialnością, ponieważ będziemy odpowiadać za stan starszej osoby, która nie zawsze będzie w stanie zapewnić sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa.


Jak szukać pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Wyjazd do pracy za granice zawsze wiąże się z dużym stresem, a czasami nawet lękiem. Dlatego, aby nie martwić się o formalności, regularne wypłaty, swoje bezpieczeństwo oraz legalny pobyt, warto szukać ofert poprzez profesjonalną firmę opiekuńczą, która organizuje kompleksowe, a co najważniejsze legalne wyjazdy dla opiekunek do Niemiec, gwarantując legalne zatrudnienie wraz z ubezpieczeniem u zweryfikowanych niemieckich rodzin. Dodatkowo dzięki takiej firmie możemy mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów z rodziną podopiecznego lub z samym seniorem, będziemy zawsze mieli z ich strony wsparcie i pomoc na miejscu w razie awaryjnych sytuacji.

Zatem jak się okazuje wyjazd do pracy w Niemczech nie musi być sterujący, a najważniejsza jest chęć podjęcia pracy jako opiekunka. Całej reszty można się nauczyć przed wyjazdem na kontrakt. Atrakcyjne oferty pracy w Niemczech można znaleźć na stronie: https://carework.pl/oferty-pracy