Czy wiesz, że...

Praca barmana to coś, co ciekawi wszystkich entuzjastów dobrych koktajli, czy trunków. Coraz częściej sztuki barmańskiej próbują domorośli amatorzy, chcący tworzyć ulubione drinki w zaciszu domowym. Wykwintne napoje mogą okazać się też fantastycznym elementem imprez lub spotkań ze znajomymi. Jednak co jest potrzebne, by rozpocząć przygodę z przygotowywaniem drinków? Z pewnością cennych okaże się kilka porad, które pomogą rozwiać wiele wątpliwości.

Zawód barmana - na czym polega?

Barmani pracujący w typowych knajpach lub restauracjach zajmują się nie tylko przygotowywaniem drinków, ale także szeroko pojętą obsługą gości. Bardziej profesjonalni fachowcy potrafią z powodzeniem prowadzić spektakularne pokazy barmańskie, zawierające wiele efektownych sztuczek. Praca ta nie jest łatwa, wymaga wypracowania kilku nawyków, zdobycia wiedzy miksologicznej i długotrwałej praktyki. 

Jaki sprzęt powinni nabyć początkujący?

Aby rozpocząć karierę barmana, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni zestaw akcesoriów do tworzenia wyjątkowych trunków. Praktyczny zestaw umożliwi zapoznanie się ze sztuką barmańską i nabycie koniecznych umiejętności do tej specjalizacji. Warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, do których należą:

 • shakery,
 • miarki barmańskie,
 • muddler, czyli rozgniatacz do owoców i innych składników potrzebnych do stworzenia drinków,
 • łyżka barmańska,
 • nalewak,
 • filtr,
 • korkociąg,
 • otwieracz do butelek,
 • szczypce do lodu.

Powyższa lista stanowi zbiór podstawowych akcesoriów, który można wzbogacać w zależności od preferencji i potrzeb. Wartym uwagi rozwiązaniem jest zestaw barmański, zawierający wszystko co potrzebne do przygotowywania drinków:

https://pajlo.pl/sklep/akcesoria-barmanskie/zestawy-barmanskie/

Cechy, które powinien posiadać barman

Praca barmana polega w dużej mierze na nieustannym kontakcie z drugim człowiekiem. Z tego powodu osoba zainteresowana pracą w tym zawodzie, powinna być przede wszystkim komunikatywna oraz wyróżniać się wysoką kulturą osobistą. Już na samym początku kontaktu należy zadbać o wywarcie dobrego wrażenia na kliencie, dlatego bardzo istotne w tym zakresie jest uprzejme przywitanie, przyjęcie zamówienia oraz doradzanie w wyborze koktajlu, biorąc pod uwagę indywidualne upodobania klienta.

Następnym etapem jest sprawne i profesjonalne wykonanie zamówionych napojów. Tutaj barman powinien wykazać się umiejętnościami technicznymi, precyzją oraz zwinnością. Niektórzy klienci mogą być wymagający lub roszczeniowi, a więc ważna jest umiejętność kontroli emocji, asertywność, podatność na stres. Ten zawód wymaga też dużej elastyczności myślenia, zaakceptowania nieregularności snu i posiłków. Należy podkreślić, że znajomość języków obcych ułatwia wykonywanie obowiązków, a niekiedy jest warunkiem koniecznym do zdobycia pracy. 

Jak zostać profesjonalnym barmanem? 

Jeszcze raz warto zaznaczyć, że przygotowywanie napojów alkoholowych i bezalkoholowych stanowi sztukę, która wymaga nabycia odpowiednich umiejętności. W rozpoczęciu świetlanej kariery może pomóc zdobycie wykształcenia związanego z gastronomią lub ukończenie specjalistycznych kursów zakończonych certyfikatami. Podczas szkolenia przyszli barmani zdobywają wiedzę dotyczącą historii barmaństwa, alkoholi, obsługi klienta oraz niezbędnych urządzeń i sposobów przygotowywania drinków. Kursy powinny być zakończone egzaminem praktycznym oraz teoretycznym. 

Można osiągnąć trzy stopnie kwalifikacji w tej specjalizacji:

 1. Barman I stopnia (SPB Level A)
 2. Barman II stopnia — Mixer (SPB Level Professional)
 3. Barman (Bartender) — Master

Koszty szkoleń są bardzo zróżnicowane, zależą w dużej mierze od długości trwania kursu oraz stopnia kwalifikacji. Zwykle wahają się od kilkuset do 1500 zł. Warto wspomnieć również o trzeciej możliwości, która pozwala na pracę w tym zawodzie. Jest to samodzielne trenowanie i zdobywanie doświadczenia na przykład w roli barbacka, którego zadaniem jest asystowanie barmanowi oraz prowadzenie czynności porządkowych. Wskazane jest także branie udziału w różnorodnych konkursach barmańskich, które umożliwiają rozwój zawodowy, a zwycięstwa wiążą się z wyższą rangą oraz uznaniem wśród renomowanych lokalach gastronomicznych. 

Podsumowanie

Barmaństwo może okazać się niesamowitym hobby lub fascynującym zawodem. W tym fachu istotny jest sprzęt, wobec tego należy poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich zestawów barmańskich. W szlifowaniu umiejętności barmańskich z całą pewnością pomogą kursy i szkolenia. Wiele osób już zaczęło swoją przygodę z barmaństwem i z całą pewnością tego nie żałuje.