Zdrowie

Pandemia SARS-CoV-2 to niezwykle trudny czas nie tylko w życiu Polaków, ale ludzi żyjących niemal na całym świecie. Wiele osób musiało się zmagać z ciężką chorobą lub w jej wyniku utraciła kogoś bliskiego. Inni tracili pracę i zamykali biznesy. Właśnie dlatego efekty społeczne i psychologiczne będą odczuwalne jeszcze długo, choć jest szansa na opanowanie wirusa. Jak zadbać o zdrowie psychiczne w trudnym czasie pandemii? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Pandemia a zdrowie psychiczne

Strach przed nieznaną chorobę, duży szum informacyjny, izolacja społeczna i całkowita zmiana stylu życia to największe wyzwania, z którymi trzeba było się zmierzyć przez ostatnie półtora roku w wyniku pandemii SARS-CoV-2. Wiele osób musiało walczyć z nową ciężką chorobą, jaką jest COVID-19, która niestety pozostawiła również silny ślad w ich psychice. Niektórzy tę walkę przegrali, a ich rodziny i przyjaciele muszą poradzić sobie z bólem po utracie bliskiej osoby. Duże znacznie miały też czynniki ekonomiczne. Spowolnienie gospodarcze, utrata pracy i zamykanie firm, dotknęło wiele osób. Tak dużego poczucia zagrożenia, nie odczuwały społeczeństwa już od bardzo dawna.

Choć dzięki szczepieniom sytuacja powoli się stabilizuje, efekty pandemii będą jeszcze długo odczuwalne w społeczeństwie. Nie chodzi tylko o skutki ekonomiczne spowodowane, ale przede wszystkim poważny wzrost zaburzeń psychicznych, takich jak nerwice, czy depresje.

Najczęstsze problemy psychiczne w czasie SARS-CoV-2

Przeprowadzone w okresie pandemii badania dotyczące zdrowia psychicznego w społeczeństwie wykazały, że duża część ankietowanych, bo aż 71% miało ogólne objawy charakterystyczne przy wysokim poziome stresu, a 13% poważne problemy adaptacyjne. Osoby badane relacjonowały nadmierne koncentrowanie się na problemie i jego konsekwencjach oraz nadmierne zamartwianie się, a także zaburzenia snu, czy problemy z koncentracją.

Aż 51% osób biorących udział w badaniu miała problem z funkcjonowaniem i wykonywaniem codziennych obowiązków, 38% zaś miała nasilone objawy depresyjne. To jednak nie wszystko. 62% badanych wykazywało nasilone objawy lęku uogólnionego, który miał znaczny wpływ na ich normalne funkcjonowanie. Również znaczący odsetek ankietowanych 37% uskarżało się na objawy stresu pourazowego PTSD. Zaburzenia te pojawiają się jako następstwo traumatycznych wydarzeń związanych z zagrożeniem życia lub zdrowia. Taki efekt wywołała właśnie pandemia COVID-19.

W takiej sytuacji niezwykle istotne jest wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w odzyskaniu równowagi i zdrowia psychicznego https://www.dcg.wroclaw.pl/poradnia-zdrowia-psychicznego-we-wroclawiu.html.

A jak sam możesz pomóc swemu ciału i psychice w powrocie do wewnętrznej równowagi? Oto kilka podpowiedzi.

Aktywność fizyczna na powietrzu

Brak aktywności ruchowej i świeżego powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Dlatego zadbaj o codzienną dawkę ruchu na powietrzu. Wysiłek fizyczny obniża napięcie i odczuwanie stresu oraz pobudza produkcję endorfin, dzięki czemu poczujesz się szczęśliwszy i spokojniejszy.

Należy jednak pamiętać, by rodzaj aktywności był dopasowany do Twoich możliwości. Dotyczy to szczególnie tych osób, które zmagały się z zakażeniem SARS-CoV-2. Początkowo mogą być to 30-minutowe spacery lub spokojna jazda na rowerze. Najlepiej wybrać miejsce otoczone zielenią, takie jak park lub las. Gdzie łatwiej się wyciszyć wewnętrznie. Jeśli czujesz brak motywacji, poszukaj kogoś bliskiego, z kim będziesz mógł trenować.

Dbaj o bliskie relacje, nie tylko z domownikami

Zamknięcie w domu i praca zdalna, spowodowały rozluźnienie lub zerwanie wielu kontaktów towarzyskich, czy przyjacielskich, które są niezbędne do dobrego funkcjonowanie. W końcu człowiek jest osobą społeczną i tych relacji bardzo potrzebuje.

Dlatego, jeśli tylko możesz odnów relacje z bliskimi i dalszymi przyjaciółmi i rodziną. Zorganizujcie wycieczkę lub spacer. Spędzaj czas w towarzystwie osób, wśród których czujesz się dobrze i bezpiecznie, dzięki czemu poziom stresu znacznie spadnie.

Zadbaj o relaks

Twój umysł potrzebuje odpoczynku, szczególnie po trudnych i stresujących wydarzeniach. Dlatego, teraz kiedy obecna sytuacja dzięki szczepieniom powoli się stabilizuje, warto pomyśleć o odpoczynku. Wyjazd w góry, nad morze, czy naj jezioro, w bliskim kontakcie z naturą na pewno pomoże uspokoić nerwy i zapanować nad objawami nerwicy. Warto ten czas zaplanować w taki sposób, by poświęcić na odpoczynek więcej niż zazwyczaj czasu. 14 dni w takiej sytuacji, po dłuższym okresie działanie stresu, jest niezbędnym minimum.

Dobrze również zadbać o relaks i wewnętrzne wyciszenie na co dzień. Dzięki temu będziesz mógł niemal na bieżąco obniżać poziom napięcia w organizmie. Na pewno korzystnie będzie działać aktywność fizyczna, o której wspominaliśmy już wcześniej. Można również skorzystać z różnych metod relaksacyjnych, np. jogi, czy medytacji. Praca z oddechem i umiejętność wyciszania znacznie poprawiają Twoją równowagę psychiczną i fizyczną.