Czy wiesz, że...

W przypadku usług medycznych kwestią priorytetową jest zadbanie o najwyższy poziom higieny. Sterylność jest kluczowa podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych. Wystarczy, że do rany przedostaną się chorobotwórcze drobnoustroje, które nie są widoczne gołym okiem, a dojdzie do zakażenia. Bardzo ważne jest wobec tego stosowanie różnych obłożeń w postaci sterylnej serwety chirurgicznej czy prześcieradła chirurgicznego. Są one niezbędne do spełnienia wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania zabiegów medycznych.

Czym charakteryzuje się serweta chirurgiczna?

Chirurgia cały czas się rozwija, a postęp technologiczny sprawił, że można świadczyć usługi medyczne na bardzo wysokim poziomie. W wielu przypadkach zabiegi chirurgiczne ratują życie, ale zawsze są obarczone mniejszym lub większym ryzykiem. Zanim przystąpi się do użycia skalpela, trzeba odpowiednio przygotować zarówno miejsce zabiegowe, jak i samego pacjenta. Zadbać należy o jego bezpieczeństwo i komfort, zminimalizować ryzyko zakażenia operowanego miejsca. Sięga się między innymi po różne obłożenia chirurgiczne, których nie może zabraknąć na żadnej sali zabiegowej. Nie jest to jednak zwykły kawałek materiału, ale wyrób medyczny o specjalnym przeznaczeniu. Serwety chirurgiczne ze względu na swoje właściwości mają szerokie zastosowanie. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością na rozciąganie, czystością mikrobiologiczną, nieprzepuszczalnością cieczy i chorobotwórczych drobnoustrojów Do produkcji serwet chirurgicznych sięga się wyłącznie po najwyższej jakości materiały, aby spełniać wszystkie standardy wymagane podczas przeprowadzania zabiegów medycznych.

Jakie wyróżnia się rodzaje serwet chirurgicznych?

W sprzedaży znajduje się mnóstwo rodzajów serwet chirurgicznych, różnią się one między innymi wymiarami, materiałem wykonania, kolorystyką. Najpopularniejsze są obłożenia w kolorze zielonym i niebieskim, zabezpieczone impregnatem lub specjalną folią z tworzywa sztucznego. Stosuje się także dodatkowe wzmocnienia, aby nie dopuścić do zakażenia operowanego miejsca. Różnego rodzaju obłożenia chirurgiczne dostępne są w sklepie CMS Polska. Serwety sterylne bardzo często są wykonane z włókniny polipropylenowej, są odporne na rozciąganie i dosyć sztywne, przepuszczają powietrze. Serwety mogą być jednolite lub wzbogacone o otwory/okienka o różnych średnicach. Obłożenia z otworami są bardzo praktyczne podczas przeprowadzania zabiegu chirurgicznego ze względu na to, że ułatwiają one dostęp do operowanego miejsca, zapewniają bezpieczeństwo i higienę. Do produkcji serwet chirurgicznych używa się także włókniny celulozowej. Wyróżnić można również serwety jałowe, gazowe, z białej hydrofilowej gazy bawełnianej. Mają one przeszycia i zakładaną linię brzegową. Stosuje się je jako obłożenia sprzętu medycznego. Chronią przed zanieczyszczeniami, złuszczonym naskórkiem i włosami. Serwety jałowe są bardzo odporne na przesiąkanie, posiadają też właściwości antystatyczne, przez co nie przyciągają kurzu. Tego typu serwety odznaczają się miękkością i przewiewnością, łatwo się je układa.