Czy wiesz, że...

Ciekły azot to skroplona postać tego pierwiastka chemicznego. Jego najistotniejszą cechą jest fakt, że wrze w temperaturze -195,8 stopni Celsjusza. Mimo iż określa się go mianem ciekłego, to tak naprawdę jest to gaz. Jest on bezzapachowy i niepalny. Ponadto nie wykazuje właściwości trujących. Dzięki temu można wykorzystywać go w wielu dziedzinach ludzkiego życia. Sporą popularność zyskał m.in. w gastronomii. Pozwala na efektowne i dość nieszablonowe rozwiązania, w związku z czym jest stałym elementem różnych pokazów kulinarnych. Do czego dokładnie można go stosować? Jak go pozyskać i przechowywać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Jak pozyskać ciekły azot?

Zastanawiasz się, w jaki sposób otrzymuje się ciekły azot? Pozyskuje się go przede wszystkim z powietrza. Służy do tego proces zwany separacją. Powietrze jest sprężane w specjalnym urządzeniu, które usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia. Następnie ciepło odprowadzane z urządzenia skutkuje skraplaniem się gazu. Należy go przechowywać w niskiej temperaturze oraz w specjalnych pojemnikach. Jeśli szukasz specjalnych naczyń kriogenicznych na ciekły azot, odwiedź Cryogenshop i zapoznaj się z ofertą spredwcy.

Ciekły azot - jako go transportować?

Do prawidłowego transportu ciekłego azotu niezbędne są specjalne naczynia kriogeniczne o odpowiednim poziomie izolacji próżniowej. Nazywa się je dewarami transportowymi. Z wyglądu przypominają one termosy, jednak są one odpowiednio wyizolowane. Za izolację odpowiada specjalny gaz, który pozwala naczyniu na wytrzymanie obecnego w środku ciśnienia. Dewary są dostosowane do wyjątkowo niskiej temperatury swojej zawartości. Są wytrzymałe i bardzo szczelne, dzięki czemu gwarantują bezpieczny transport. Szeroki wybór m.in. takich pojemników do transportu znajdziesz pod powyższym linkiem.

Zastosowanie ciekłego azotu w przemyśle spożywczym

Ciekły azot stosuje się między innymi w przemyśle spożywczym. Dzięki temu, iż posiada on szereg właściwości chłodzących, wykorzystuje się go m.in. do mrożenia. W przeciwieństwie do standardowych metod, przy pomocy azotu można zamrozić żywność bardzo szybko. Pozwala on więc na sporą oszczędność czasu. Oprócz tego korzysta się z niego także w przypadku produktów mających tendencję do szybkiego psucia się. Ciekły azot pozwala bowiem na wytworzenie atmosfery beztlenowej, dzięki której żywność zachowuje swoją świeżość przez dłuższy czas.

Ciekły azot w gastronomii

Ciekły azot ma również spory wpływ na rozwój kuchni molekularnej. Ta dziedzina gastronomii stawia na smaczne, ale przede wszystkim - atrakcyjne dla ludzkich oczu rozwiązania na talerzu. Pozwala on chociażby na przyrządzenie lodów w niestandardowych smakach w bardzo szybkim tempie. Wykorzystuje się go również do przygotowywania rozmaitych deserów oraz ciepło-zimnych potraw. Azot w skroplonej postaci pozwala bowiem na delikatne zamrożenie wierzchniej części dania, jednocześnie pozostawiając jej wnętrze ciepłe. Jest on stałym elementem różnych pokazów. Warto zaznaczyć jednak, że do obcowania z tym gazem, potrzebna jest odpowiednia wiedza. Skroplony azot pozwala także kucharzom na minimalizowanie strat powstałych chociażby podczas krojenia wędlin. Szybkie zamrożenie wybranego kawałka mięsa sprawia, że można je bardzo precyzyjnie pokroić. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku szynki, której poszczególne plastry mogą się sklejać. Przykładem może być szynka parmeńska czy szwarcwaldzka.