Czy wiesz, że...

Blachy ryflowane są wyrobem hutniczym, który ma naprawdę szerokie zastosowanie. Nazywa się je również blachami łezkowymi i cechuje je podatność na łatwą zmianę kształtu. Dzięki temu można poddawać je dalszej obróbce i wykorzystywać w do stawiania różnego rodzaju konstrukcji. W tym tekście opowiemy sobie o tym materiale nieco więcej. Skupimy się na jego najważniejszych cechach oraz konkretnym zastosowaniu.

Blachy ryflowane - najważniejsze cechy

Blacha ryflowana to materiał, który oferuje naprawdę wyjątkowe cechy, dzięki czemu chętnie korzystają z niej przedstawiciele różnych branż. Przede wszystkim, jest ona odporna na różnego rodzaju uszkodzenia. Świetnie radzi sobie w niekorzystnych warunkach atmosferycznych - zarówno siarczysty mróz, jak i gęste opady deszczu czy śniegu nie są w stanie negatywnie wpłynąć na jej powierzchnię. Żeby w trwały sposób naruszyć jej powierzchnię, trzeba się naprawdę wyjątkowo postarać. W sklepie ncd-metale-kolorowe.pl znajdziesz np. pozycje, które wykazują odporność nie tylko na szkodliwe działanie wody, ale i kwasu. Są to wyroby najwyższej jakości - w sam raz do wykorzystania przy budowie komina.

Do ważniejszych cech tego rodzaju blachy zaliczymy również fakt, że jest on antypoślizgowy. Blacha jest także dość lekka, co znacznie ułatwia m.in. jej transport. Gdy na jej powierzchni pojawi się rysa, samoczynnie zasklepi się ona nową warstwą tlenku.

Zastosowanie blach ryflowanych

Blachy ryflowane stosuje się przede wszystkim w budownictwie. Ma na to wpływ zarówno fakt, że aluminium jest materiałem lekkim, jak i podatność na sprawną obróbkę, dzięki której można dostosować blachy do potrzeb wykonywanej konstrukcji. Wyrób ten sprawdza się także w przypadku tworzenia elementów nośnych. Mowa tu o schodach czy podestach. Ważną rolę odgrywa tu jego antypoślizgowa powierzchnia. Cechy tego materiału wykorzystuje się także w przemyśle ciężkim oraz motoryzacji. 

Ciekawe jest to, że całkiem atrakcyjny wygląd blach ryflowanych zaczyna być doceniany także w branży architektonicznej. Pozycję tę wykorzystuje się podczas projektowania nowocześnie urządzonych domów. Sprawdza się ona np. jako kuchenny blat czy stricte dekoracyjny element tapety. Spotyka się je także pod postacią obudowy wyposażenia sanitarnego w łazienkach. Można ją spotkać jednak nie tylko w domach, ale i budynkach użytku publicznego - urzędach, bankach czy galeriach handlowych. Jak widać, mowa tu o materiale, który ma spory wpływ na jakość prac budowlanych różnego rodzaju.