Czy wiesz, że...

Kontrakty CFD dla początkujących inwestorów

Istnieje mnóstwo sposobów na inwestowanie na rynku akcji, w tym kontrakty na różnice kursowe czyli popularne CFD. W ciągu ostatnich 10 lat handel tymi instrumentami finansowymi stał się bardzo popularny. Traderzy mogą dzięki nim inwestować w ruchy cenowe różnych akcji, nie będąc w posiadaniu instrumentu bazowego. Kontrakty na różnice kursowe z definicji stanowią kontraktami pomiędzy dwoma stronami i klasyfikowane są jako instrumenty pochodne, gdyż ich cena zależy od ceny instrumentu bazowego. Co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź koniecznie nasz poradnik!

Nie ulega wątpliwości, że dzięki wyjątkowej prostocie oraz niskim kosztom, kontrakty CFD otworzyły drzwi handlu dla mas. Tym samym zaobserwowano na rynkach akcji ogromną falę zainteresowania, a także jeszcze większą koncentrację na handlu. 

W inwestowaniu za pośrednictwem kontraktów CFD warto skorzystać z usług licencjonowanego i renomowanego pośrednika. Dzięki temu początkujący inwestor zyskuje swoich pieniędzy. Aby dowiedzieć się więcej, więcej informacji znajdziesz tutaj brokera Saxo Bank Polska. 

Handel akcjami czy handel CFD na akcje?

Z kontraktami CFD inwestor handluje z użyciem dźwigni finansowej. W praktyce oznacza to, że może zyskać wielokrotnie większą ekspozycję na wybrane instrumenty bazowe przy odpowiednio mniejszym kapitale. Taka ekspozycja, porównywalna między innymi do depozytu zabezpieczającego, określana jest jako współczynnik dźwigni. Warto przy tym pamiętać, że choć kapitał jest niższy, to całkowita wartość zysków i strat jest wyliczana na podstawie całkowitej wartości pozycji. Tym samym, dźwignia - choć zakłada wyższe zyski, związana jest także z odpowiednio wysokim ryzykiem utraty kapitału.  

Trader kontraktami CFD nie staje się właścicielem instrumentu, na którym bazuje taki kontrakt. To najistotniejsza różnica w porównaniu do zakupów akcji. Kontrakty CFD dostarczają natomiast mnóstwo możliwości do zarabiania nie tylko na rynkach rosnących, ale także na rynkach opadających. Trader w dowolnym momencie może otworzyć pozycję Kup, jeśli przewiduje, że cena instrumentu pójdzie w górę lub też pozycję Sprzedaj, jeśli sądzi, że cena spadnie. 

Kontrakty na różnice kursowe zapewniają stosunkowo łatwy dostęp do wielu różnych rynków z całego świata, ale także do pozostałych instrumentów inwestycyjnych na tym samym koncie. W ten prosty sposób dość łatwo można zdywersyfikować swój portfel.

Podsumowanie

Handel kontraktami CFD cechuje się zarówno zaletami, jak i wadami w stosunku do tradycyjnego obrotu akcjami. Oba sposoby dostarczają jednak wiele możliwości na uzyskanie korzyści płynących z ruchów cenowych na globalnych rynkach finansowych.