Odżywianie

Instytut Żywienia i Żywności w 2016 roku opublikował nową piramid żywienia i aktywności fizycznej. Nowy schemat zasad żywienia jest kierowany do zdrowych osób dorosłych, w celu utrzymania właściwej wagi ciała, oraz zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Niezwykle istotną zmianą, jest dzienna dawka warzyw i owoców, jakie należy spożywać oraz podkreślenie znaczenia regularnej aktywności fizycznej. Jakie dokładnie zmiany zostały wprowadzone i jak dostosować do nich nasz styl życia?

Najważniejsze zasady piramidy żywienia?

Choroby cywilizacyjne to poważny problem medycyny XXI wieku. Są to zaburzenia przewlekłe, które odpowiadają aż za 80% przedwczesnym zgonów. Bezpośrednimi czynnikami powodującymi rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, czy zaburzenia sercowo-naczyniowe są zła dieta brak ruchu oraz używki takie jak alkohol i papierosy. Jak więc zadbać o swoje zdrowie?

 1. Spożywaj posiłki regularnie – najlepiej jeść 4-5 posiłków, co 3-4 godziny.
 2. Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę codziennej diety. Zwróć również uwagę na proporcje, czyli ¾ warzyw i ¼ owoców.
 3. Codziennie należy spożywać 2 szklanki mleka lub zastąpić je produktami mlecznymi, takimi jak kefir, jogurt, maślanka, czy sery.
 4. Istotnym aspektem nowych zasad żywienia jest ograniczenia spożycia mięsa, szczególnie mięsa czerwonego (wołowiny) i przetworzonych produktów mięsnych. Najlepiej zastąpić, je takimi produktami jak ryby, jaja, czy warzywa strączkowe z dużą zawartością białka.
 5. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego najlepiej zastąpić tłuszczami roślinnymi.
 6. Z codziennej diety należy wyeliminować cukier i słodycze, zastępując owocami i orzechami.
 7. By ograniczyć spożycie soli,  warto używać przypraw i ziół, które nie tylko podkreślają smak dania, ale również wpływają pozytywnie na organizm.
 8. Pamiętaj, by wypijać codziennie przynajmniej 1,5 litra wody.
 9. Rzucenia palenia i unikanie alkoholu to aspekty, które z pewnością będą miały istotny wpływ na zdrowie.

Jak jeść zdrowo – czyli właściwe proporcje makroskładników

Białka, węglowodany i tłuszcze to składniki niezbędne dla naszego organizmu. Każdy z tych makroskładników pełni określone funkcje w naszym organizmie. Dlatego też zachowanie właściwych  proporcji białka, węglowodanów i tłuszczy w diecie jest niezwykle istotne.

Białka — zbudowane są z aminokwasów, które są podstawowym budulcem ludzkiego organizmu.  Pełnią również w ciele różne funkcje, między innymi są odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów, tworzą elementy układu odpornościowe, czy też regulują ciśnienie krwi. Niedobór białek może powodować poważne zaburzenia w funkcjonowaniu naszego ciała.

Węglowodany – czyli cukry proste (między innymi glukoza i fruktoza) oraz cukry złożone, czyli polisacharydy, oligosacharydy, stanowią główne źródło energii dla ciała. Są niezbędne do utrzymywania stałego poziomu glukozy we krwi i biorą udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych. Podstawą diety powinny być cukry złożone, cukry proste zaś nie powinny przekraczać 10% dobowego zapotrzebowania.

Tłuszcze – są niezbędnym elementem wspierającym układ nerwowy, są również potrzebne, by przyswajać witaminy A, D, E i K.

Prawidłowa dieta zdrowego człowieka powinna być oparta na właściwych proporcjach tych trzech makroelementów:

 • Białka 20% - 30%
 • Węglowodany 50% - 65%
 • Tłuszcze 15%-25%.

Jak jednak zadać o odpowiednio zbilansowaną dietę mając wiele obowiązków i cierpiąc na wieczny brak czasu? Najlepszym rozwiązaniem jest fit-catering, czyli zdrowa i właściwe opracowana dieta pudełkowa https://fit-catering.pl/.

Zalety diety pudełkowej – jak wybrać odpowiedni catering dietetyczny?

Catering dietetyczny to zdrowe i odpowiednio zbilansowane dania każdego dnia. Coraz więcej firm oferuje taką formę posiłków. Tylko jak wybrać ten właściwy? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

 1. Dieta pudełkowa powinna być opracowywana przez doświadczonych dietetyków, dzięki czemu możesz mieć pewność, że posiłki będą zawierać wszystkie niezbędne składniki.
 2. Możliwość wyboru diety dopasowanej do potrzeb Twojego ciała. Szeroki wybór planów dietetycznych umożliwi Ci znalezienie diety idealnie dopasowanej do Twojego stylu życia. Niezależnie, czy intensywnie trenujesz, cierpisz na alergie, czy chcesz po prostu ograniczyć ilość spożywanych kalorii.
 3. Oferowane posiłki muszą być przygotowywane ze świeżych produktów i zawierać odpowiednią ilość warzyw oraz owoców.
 4. Na koniec warto zwrócić uwagę, czy firma cateringowa dba o środowisko, oferując biodegradowalne opakowania. Dzięki temu nie będziesz każdego dnia zużywał dużych ilości plastiku.