Zdrowie

Z pewnością mamy świadomość tego, że nasz organizm ma dość skomplikowaną budowę, a zachodzące w nim procesy są dla większości z nas czarną magią. Nie bez powodu mamy tylu lekarzy czy naukowców, którzy zajmują się jedną określoną dziedziną, ponieważ niemożliwym byłoby dogłębne zrozumienie każdej z nich.

W związku z tym, że jest on czymś wielowymiarowym i złożonym, nie powinno nas dziwić to, że potrzebuje wielu składników, które zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie. Jest nim między innymi magnez, który stanowi jeden z najważniejszych elementów uczestniczącym w rozmaitych procesach. Chcąc utrzymać go na odpowiednim poziomie należy spożywać go wraz z posiłkami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, dobrze jest postawić na sprawdzone suplementy diety.

Właściwości

W związku z tym, że magnez stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków w ludzkim organizmie wpływa na liczne jego obszary. Po pierwsze, oddziałuje na układ odpornościowy oraz nerwowo-mięśniowy. Kolejną płaszczyzną są kości i zęby, które dzięki odpowiedniemu poziomowi magnezu są silne i zdrowe. Pełni również nieocenioną funkcję w przemianach metabolicznych, zapobiega powstawaniu miażdżycy oraz uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego. Oczywiście to nie koniec ważnych ról, które pełni, ponieważ niebagatelny wpływ ma także na nasz mózg. Jak podkreśla Natural Pharmaceuticals wspomaga pracę szarych komórek, zwiększa nasze zdolności zapamiętywania oraz odpowiada za dobre samopoczucie. Takich procesów jest naprawdę sporo, więc trudno byłoby wypisać wszystkie.

Czym przejawia się niedobór?

Niedobory jakiegokolwiek składnika mogą przejawić się mniej lub bardziej poważnymi konsekwencjami. W przypadku magnezu rozpoznanie objawów nie należy do najprostszych. Na pierwszy rzut oka mogą one wyglądać dość niejednoznacznie, dlatego często są mylnie identyfikowane jako inne schorzenie. Najbardziej powszechnymi przejawami niedoboru magnezu jest drażliwość, trudności ze snem, a także skurcze w łydkach. Co więcej, może występować tutaj również drżenie dłoni czy powiek. W związku z tym, że magnez oddziałuje na koncentrację i zdolności zapamiętywania, w tym obszarze także możemy zacząć zauważać pewne problemy. Prawdę mówiąc jest to niejako efekt lawinowy. Zaczyna się dość niewinnie, natomiast z czasem może doprowadzić do poważniejszych zmian zagrażających nawet naszemu życiu.

Gdzie znajdziemy magnez?

Dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na magnez jest bardzo duże. W sporej części zaspokajamy je spożywając posiłki, które są jego naturalnym źródłem. W takiej formie jest on bardzo dobrze przyswajalny. Gdzie warto go szukać? W szczególności w produktach zbożowych, na przykład w kaszy gryczanej. Ich całkiem dobrym źródłem są również owoce i warzywa. Nie zabraknie go także w orzechach. Oprócz tego, chcąc go uzupełniać wskazane są owoce morza, kakao, ciemne pieczywo czy chociażby gorzka czekolada. Magnez znajdziemy w niektórych wodach mineralnych. Pamiętajmy, żeby przed zakupem zapoznać się z etykietą, powinno znaleźć się tam minimum 50 mg. Jeśli trudno nam uzupełniać jego poziom wraz z posiłkami, możemy zainwestować w suplementy diety.