Zdrowie i Uroda

Zabieg instalacji implantu rozpoczyna się od wkręcenia śruby mocującej w kość. Śruba stanowi grunt dla korony ceramicznej lub kompozytowej, jak korzeń dla korony zdrowego zęba. Wkręcenie śruby w kość to zabieg inwazyjny, może wiązać się z nim obrzęk. Dodatkowo konieczne jest zwykle założenie kilku szwów, by dziąsło skutecznie zabliźniło się na śrubie. Stąd też pierwsze dni po zabiegu wkręcenia śruby implantu są bardzo ważne dla powodzenia dalszego leczenia. Jak chronić implant zęba bezpośrednio po zabiegu? O czym pamiętać?

Kilka godzin głodu

Każda wizyta u stomatologa, podczas której pacjent otrzymał środek znieczulający, kończy się tym samym zaleceniem. Wstrzemięźliwość w przyjmowaniu potraw przez okres 2, 3 a czasami nawet 4 godzin uchroni nas przed wyrządzeniem sobie krzywdy. Jak to? Środek znieczulający działa miejscowo, ale i tak objąć może sporą cześć jamy ustnej. Podczas żucia możemy po prostu nie zauważyć, że pogryźliśmy sobie policzki albo, że ukruszył nam się ząb, bo za mocno lub zbyt gwałtownie przeżuwaliśmy. Lepiej tego uniknąć i poczekać, aż znieczulenie przestanie działać.

Unikaj niektórych pokarmów

Kilka pierwszych dni po zabiegu nasze dziąsła jak i rana będzie bardzo wrażliwa na przyjmowane pokarmy. Zaleca się przyjmować jak najwięcej pokarmów płynnych lub półpłynnych. Miękkich i letnich. Zimne lub gorące pokarmy mogą powodować dolegliwości bólowe z okolic rany, a z kolei zbyt twarde pokarmy mogą naruszyć mechanicznie delikatne jeszcze miejsce zabiegu. Jeśli już musimy przyjmować twarde produkty, to starajmy się żuć je po przeciwnej stronie.

Wstrzymaj się od palenia i alkoholu

Alkoholi papierosy to używki, od których lepiej w ogóle stronić. Niemniej jeśli już musimy je przyjmować to najlepiej w jak najmniejszej ilości. Palenie tytoniu powoduje, że do jamy ustnej uwalniane są toksyczne substancje, a to nie jest stan pożądany na etapie gojenia się ran w miejscu gdzie przed chwilą zamocowane były implanty zębów. Z kolei alkohol rozszerza naczynia krwionośne. Ponadnormatywne ukrwienie naczyń krwionośnych może przełożyć się na krwawienie z niewygojonej rany.

Nie dotykaj implantu

Zalecenie to tyczy się zarówno dotykania palcami, jak i manipulowania językiem. Niestety nasza ciekawość bywa bardzo często silniejsza. Finalnie, w wyniku drażnienia okolic po zabiegu dojść może do mechanicznego uszkodzenia nie zagojonej rany. Po co nam taki kłopot? Stąd lepiej zostawić to miejsce w spokoju przez co najmniej tydzień.

Pamiętaj o codziennej higienie

W pierwszych dniach po zabiegu pamiętać musimy o tym by wdrożyć odpowiednia higienę jamy ustnej. Szczoteczka do zębów o dziwo nie jest najlepsza opcją. Włosie szczoteczki może uszkodzić ranę. Dużo bezpieczniejszy będzie płyn antybakteryjny do płukania. Używajmy go tak często jak zwykle używamy szczoteczki, czyli nie rzadziej niż 3 razy na dobę, po obiedzie, śniadaniu i kolacji.

Wszystkie te zalecenia mają za zadanie uchronić świeża jeszcze ranę przed uszkodzeniem, a finalnie doprowadzić do jak najlepszego jej wygojenia. Im szybciej to nastąpi, tym szybciej zamocować będzie można na wkręconej w kość śrubie koronę.