Z życia wzięte

Rynki dużych miast, czy wspólne tereny w okolicach bloków mieszkalnych to przestrzeń publiczna, z której korzysta wiele osób, na różne sposoby. Planowanie jej zagospodarowania tak, aby stała się jak najbardziej przyjazna dla wszystkich, to wielkie wyzwanie. Dobrze jest, jeśli prace koncepcyjne i projektowe konsultowane są z użytkownikami tych przestrzeni publicznych. Takie konsultacje pomagają w zasięgnięciu informacji o tym, czego mieszkańcy, czyli ostateczni użytkownicy oczekują od otaczającej ich przestrzeni.

Przestrzenie publiczne - szlaki codziennych wędrówek

Przestrzenie publiczne to szlaki codziennych wędrówek mieszkańców, zarówno dorosłych jak i dzieci. To trasy do pracy, szkoły, infrastruktur i różnego rodzaju obiektów użyteczności publicznej, które przemierzamy regularnie. Jednak nie jest to jedynie przestrzeń służąca do transportu czy przemieszczania się. Jej rola i zadanie nie kończy się wraz z osiągnięciem celu. Myśląc o przestrzeni publicznej w kontekście lokalnym mamy na myśli parki, skwery i podwórka, które służą mieszkańcom na wiele sposobów. Są to miejsca, gdzie idziemy na spacer z dziećmi, wyprowadzamy psa, rozmawiamy z sąsiadami... Dobrze i w sposób przemyślany zaprojektowana okolica pozwoli przyjemnie aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

betonowy stol do gry w szachy 81604
Betonowy stół do gry w szachy, fot. Eco-market.pl

Niezwykle istotna mała architektura

Niestety w naszym krajobrazie miejskim tak niezwykle istotny aspekt małej architektury to ciągle bardzo zaniedbany obszar. Jednak dziś w projektowanie wspólnych przestrzeni angażuje się prawdziwych specjalistów, architektów. Wpływa to bardzo pozytywnie na ich wygląd i funkcjonalność. Dziś osiedlowe place rzadko są zbieraniną przypadkowych kompozycji. Dla dobrego samopoczucia mieszkańców przestrzeń musi tworzyć harmonijną całość łączącą strefy zieleni z przestrzenią użytkową.

Wypoczynek i integracja – to cele jakim służyć ma wspólna przestrzeń miejska. Odpoczynek i przynależność do grupy to dwa czynniki, które są niezwykle istotne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej może bardzo pozytywnie wpływać na te potrzeby społeczne i osobowe. Jeśli jest wygodne, bezpieczne i estetyczne stanowi zachętę do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Obecność ławek parkowych pomaga zatrzymywać ludzi poza domem, a przebywanie we wspólnej przestrzeni otwiera nas na siebie wzajemnie. Ławki parkowe, betonowe stoły do różnych gier, takich jak ping-pong czy szachy są najważniejszym przedmiotem małej architektury.

betonowy stol do gry w tenisa 81588
Betonowy stół do gry w ping-ponga, fot. Eco-market.pl

Jeżeli przestrzeń ma integrować mieszkańców, warto zadbać o elementy dla wszystkich grup wiekowych. Rodzice małych dzieci najbardziej ucieszą się z placu zabaw, a rodzice tych nieco starszych także z przestrzeni, gdzie można bezpiecznej jeździć na rowerze czy rolkach. Ciekawym pomysłem jest też postawienie stołów betonowych do ping-ponga, piłkarzyków czy szachów, przykładem mogą być te dostępne w eco-market.pl, które zapewnią dobrą zabawę zarówno dla młodszych, jak dla starszych mieszkańców.

drewniana lawka centurion 83176
Wygodna ławka parkowa, fot. Eco-market.pl

Absolutnie koniecznym elementem małej architektury są ławki i kosze na śmieci. Wybierając ławki należy pamiętać, że pełnią one przede wszystkim funkcje użytkowe. Ławka musi być  wygodna i bardzo trwała. Najpopularniejsze modele mają wygodne, odpowiednio wyprofilowane oparcie i są zazwyczaj wykonane z drewna, często łączonego z metalem lub betonem.