Odżywianie

O suplementach diety z pewnością słyszała zdecydowana większość z nas. Na rynku istnieje cały szereg takich produktów, a ich właściwości są naprawdę rozmaite. Co więcej, z roku na rok pojawiają się coraz nowsze i lepiej dostosowane suplementy, które mogą wspierać nasz organizm w maksymalnym stopniu. Z drugiej strony istnieje również wiele obaw przed ich stosowaniem, dlatego warto jest się im bliżej przyjrzeć i sprawdzić czym one w rzeczywistości są. Pamiętajmy, że jest to coś co trafia bezpośrednio do naszego organizmu, dlatego należy podejść do tego z rozwagą.

Suplementy diety – czym są?

Chcąc kompleksowo zadbać o swój organizm, warto w pierwszej kolejności bliżej przyjrzeć się temu czym właściwie są suplementy diety. Spora część osób w dalszym ciągu błędnie wyobraża je sobie jako magiczne tabletki, które mają odmienić ich życie w mgnieniu oka. Zdarzają się również osoby, które całkowicie negują ich działanie sądząc, że tak naprawdę są one wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Ani jedno, ani drugie podejście nie jest słuszne i jak zawsze należy doszukać się tutaj złotego środka. Oficjalną definicję suplementów diety znajdziemy w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia opublikowanej w sierpniu 2006 roku. Zgodnie z nią są to produkty, w których skład wchodzą substancje odżywcze, a ich właściwości stanowią uzupełnienie codziennie spożywanych posiłków. Mają one zatem wspierać nasz organizm w taki sposób, by mógł funkcjonować na najwyższych obrotach. Suplementy diety są skoncentrowanym źródłem witamin i minerałów, a to czego na pewno tam nie znajdziemy to substancje lecznicze. Wszystko kontrolowane jest przez GIS, który dopuszcza bądź nie dopuszcza konkretnych suplementów.

Do czego są nam potrzebne?

W wielu przypadkach żyjemy w głębokiej nieświadomości, że borykamy się z niedoborami jakiś witamin czy minerałów. Czasem doskwiera nam wiele nieprzyjemnych objawów, natomiast kompletnie nie wiążemy tego właśnie z zapotrzebowaniem na konkretne składniki bądź zwyczajnie ignorujemy licząc, że problem sam minie. Niestety najczęściej tak się nie dzieje, a objawy jedynie się nasilają dostarczając nam coraz więcej niepożądanych powikłań. Czy wiesz, że w Polsce około 90 procent ludzi boryka się z niedoborami witaminy D? Z pewnością miałeś okazję o niej co nieco słyszeć, ale czy podjąłeś kroki ku temu by zidentyfikować czy problem nie dotyczy czasem Ciebie? To bardzo ważne, by wykonać kompleksowe badania, które jasno pokażą nam czy mamy się o co martwić. Niestety życie w ciągłym biegu spowodowało, że dysponujemy coraz mniejsza ilością czasu na komponowanie zbilansowanych posiłków bogatych we wszystkie niezbędne witaminy. Z uwagi na to, jak podkreśla Natural Pharmaceuticals, dobrze jest sięgnąć po suplementy, które będą stanowiły solidne uzupełnienie.

Jak stosować suplementy?

Suplementy diety są rewelacyjnym rozwiązaniem, gdy chcemy wesprzeć nasz organizm. Ważne jest to, aby podejść do tego świadomie i zachować w tym zdrowy rozsądek. Wszystko powinno odbywać się w zgodzie z zaleceniami, które załącza producent. Pamiętajmy o tym, że nie tylko niedobór konkretnych witamin jest dla nas niezdrowy, dotyczy to także ich zbyt wysokiej zawartości w naszym organizmie. Z tego powodu, pierwsze co należałoby zrobić to udać się do specjalisty i wykonać badania krwi, które czarno na białym pokażą nam jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemności, a także uda nam się zaoszczędzić, ponieważ nie będziemy wydawać pieniędzy na cały szereg witamin, a jedynie na te, które realnie są nam potrzebne. Pamiętajmy także o tym, że decydując się na suplementy stawiajmy na jakość, a niekoniecznie na najniższą cenę.