Z życia wzięte

Czystość jest najważniejsza

Wybuch pandemii uświadomił nas, jak ważne jest zachowanie higieny oraz czystości w pomieszczeniach, w których pracujemy, uczymy się czy też robimy zakupy. Stan czystości powierzchni lub podłóg, ma wpływ zasadniczy na szybkość rozprzestrzeniania się bakterii oraz wirusów. Naukowcy są zgodni, że na powierzchniach, które są regularnie i precyzyjnie czyszczone, rozwój patogenów jest utrudniony i ogranicza w znacznym stopniu ich namnażanie.

Istotne jednak jest to, że poza estetycznymi walorami, czyste podłogi to także ochronna bariera dla naszego dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Dlatego takie ważne jest mycie codzienne podłóg w szkołach, szpitalach oraz w sklepach. W tego typu obiektach ręczne mycie podłóg bywa problematyczne. Wszystko za sprawą nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych podłogi.

Personel sprzątający chętnie sięga po maszyny do mycia podłóg. Dzięki profesjonalnym maszynom można skutecznie oraz szybko czyścić posadzki nie pozostawiając smug, czy też kurzu widocznych szczególnie pod światło. Obecnie maszyny czyszczące są proste w obsłudze oraz dostępne w wielu wariantach. Dzięki temu nawet słabsze osoby bez problemu wymyją kilkaset metrów kwadratowych.

Na rynku znajdziemy modele, zróżnicowane pod względem parametrów technicznych. Mają one spory wpływ na wydajność oraz skuteczność pracy. Przed zakupem warto zapoznać się z nimi, aby ułatwić proces wyboru maszyny do konkretnego obiektu.

Szerokość czyszczenia

Szerokość czyszczenia jest jednym z głównych parametrów uwzględnianych podczas wyboru maszyny do mycia podłóg. Od jej szerokości w bardzo dużym stopniu zależeć będzie wydajność mycia podłóg. Większa szerokość czyszczenia przełoży się na krótszy czas mycia posadzki.

Właśnie dlatego przyjęto, aby wybierać maszyny, które mają możliwie największą szerokość czyszczenia, a jedynym ograniczeniem zakupu będzie ich cena. Szerokość czyszczenia wynika bezpośrednio ze średnicy szczotki lub też pada szorującego, mocowanego w maszynie czyszczącej. W większych urządzeniach zamocowane są nawet dwie szczotki lub dwa uchwyty do padów.

Pojemność zbiorników

Maszyny czyszczące wyposażone są w dwa oddzielne zbiorniki. Jeden przeznaczony na roztwór płynu myjącego, a drugi na zebraną z czyszczonej powierzchni wodę z rozpuszczonym brudem. Pojemność ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy samego operatora. Podczas mycia podłogi zbiornik z czystą wodą jest opróżniany, co wymusza przerwanie pracy aby opróżnić zbiornik z brudną wodą oraz napełnić ponownie roztwór płynu. W zależności od wielkości obiektu operator może poświęcić na nią nawet do pół godziny, co jednoznacznie spowalnia jego pracę. Dlatego im większe zbiorniki w maszynie czyszczącej, tym większa wydajność pracy personelu sprzątającego.

Zasilanie maszyny czyszczącej

Maszyny do mycia podłóg zasilane prądem 230V są tańsze i podłączane przy pomocy długiego przewodu do gniazdka w sprzątanym pomieszczeniu. Droższym rozwiązaniem są bateryjne urządzenia czyszczące, które z baterii zasilają pracę wszystkich podzespołów mechanicznych. Oba rozwiązania oczywiście mają swoje plusy i minusy.

Ograniczeniem w stosowaniu rozwiązań bateryjnych jest ich pojemność oraz wynikający z tego czas użytkowania. Po rozładowaniu się baterii należy przerwać pracę, ponownie ją naładować a to może potrwać nawet kilka godzin. W mniejszych maszynach do mycia podłóg bezproblemowo możemy wymienić baterię bez użycia specjalistycznych narzędzi, natomiast w dużych modelach jest to operacja wymagająca fachowego serwisu. Z kolei w maszynach, które są zasilane prądem 230V, ogranicza nas sama długość przewodu oraz znacznie mniejsza swoboda w manewrowaniu.

Posprzedażowe wsparcie techniczne

Jak każde urządzenie, nawet te o najwyższej jakości, może się popsuć. Często powodem technicznych usterek jest nieprawidłowa eksploatacja oraz brak odpowiedniego przeszkolenia. Zanim staniemy się posiadaczem maszyny do mycia podłóg, warto sprawdzić ofertę serwisu konkretnej marki.

Na rynku funkcjonuje wielu sprzedawców ( w tym sprzedaży internetowej), którzy niestety nie zapewniają wymaganego szkolenia posprzedażowego z zakresu obsługi danej maszyny. Podczas eksploatacji maszyn czyszczących okazuje się, że szybkość, jak i fachowość działania takiego serwisu pozostawia wiele do życzenia. Nikt przecież nie lubi długo czekać na naprawę maszyny. Stąd też warto przed zakupem zapoznać się z ofertą polskiego serwisu, jaki jest czas reakcji na zgłoszenie oraz czy firma oferuje sprzęt zastępczy. Dodatkowo warto sprawdzić zamieszczone opinie dotychczasowych klientów.

Podsumowanie

Na polskim rynku dostawców maszyn czyszczących znajdziemy wiele ofert kuszących niską ceną. Niestety szczególnie oferta sprzedawców internetowych potrafi przyprawić o ból głowy. Prócz atrakcyjnej ceny nie są w stanie zaproponować równie korzystnej obsługi posprzedażowej. Dlatego warto zwrócić się o pomoc i poradę do rzetelnej firmy handlowej specjalizującej się w sprzedaży profesjonalnych maszyn czyszczących. Warto zwrócić uwagę na ich umowę serwisową z producentem, czy posiadają salon sprzedaży do którego można się udać lub czy oferują maszyny zastępcze.

Bartosz Wiśniewski, właściciel firmy Haerson.pl, instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania, doradca klienta w branży profesjonalnych maszyn czyszczących.