Czy wiesz, że...

Jednym z ważnych specjalistów w realizacji projektów IT jest Configuration Engineer. To właśnie on odpowiada za to, żeby tworzone aplikacje oraz systemy działały bez zarzutu i to bez względu na etap ich funkcjonowania. Sprawdźmy, czym dokładnie zajmuje się Configuration Engineer.

Dla wielu osób stanowisko Configuration Engineera i jego zadania są nie do końca zrozumiałe, a mówimy tu o bardzo ważnym specjaliście. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, co się kryje za tym stanowiskiem, jakie kwalifikacje powinien mieć Configuration Engineer i jak nim zostać. Zapraszamy do lektury. 

Czym zajmuje się Configuration Engineer?

Na początek trzeba napisać, że Configuration Engineer ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu, rozwijaniu i wdrażaniu oprogramowania. Taka osoba opracowuje procesy, a także wszelkie procedury automatyzacji wdrażania oraz konfiguracji aplikacji, serwerów itd. Configuration Engineer przygotowuje oraz wykonuje także skrypty przeznaczone do testowania i konfiguracji systemów. Rozwiązują również problemy związane z nieprawidłowym działaniem tych systemów.

Jakie kalifikacje powinien mieć Configuration Engineer?

Warto teraz się przyjrzeć temu, jakie kwalifikacje powinien mieć Configuration Engineer. Pominiemy już kwestie, że pracodawcy oczekują po prostu doświadczenia na tym stanowisku. Oprócz tego potrzebne będzie wykształcenie z zakresu informatyki lub pokrewnej dziedziny. Konieczna jest wiedza o tworzeniu i utrzymywaniu infrastruktury IT. Niezbędne są umiejętności analityczne, ale przydadzą się również zdolności interpersonalne. 

Umiejętności twarde i miękkie w pracy Configuration Engineera

Zatrzymajmy się na chwilę na umiejętnościach twardych i miękkich, jakie powinni posiadać Configuration Engineerowie. O części już wspomnieliśmy. Konieczny jest analityczny sposób myślenia i samodyscyplina w pracy. Na pewno przydaje się dokładność i umiejętność porządkowania zadań. Przyda się również umiejętność korzystania z różnych baz danych, znajomość narzędzi do zarządzania konfiguracją i kompleksowa znajomość procesów tworzenia oraz konfigurowania oprogramowania.

Jak zostać Configuration Engineerem?

Jeśli zainteresował Was zawód Configuration Engineera, zapewne zechcecie się dowiedzieć, jak można zostać takim specjalistą. Konieczne jest odpowiednie wykształcenie, ale tutaj jest duża elastyczność. Na pewno wymagany będzie kierunek techniczny i jak najbliższy IT. Do tego konieczna jest znajomość języka angielskiego na bardzo dobrym poziomie. Najważniejsze jest jednak zdobywanie doświadczenia, bo to ono pozwoli potem pracować samodzielnie na tym stanowisku.

Configuration Engineer to specjalista doskonale radzący sobie z systemami i umiejący je testować oraz konfigurować. Tacy specjaliści są bardzo poszukiwani na rynku IT i to nie tylko w Polsce.